Denník N

Študenti sa pýtajú Druckera: Ak by niekto vedľa mňa fajčil marihuanu, na polícii by som ho nenahlásil

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Aj Tomáša Druckera zo strany Hlas postavili traja študenti pred tabuľu a dali mu matematický príklad. Na oplátku im dal vlastnú úlohu, nad ktorou si študenti lámali hlavu celé dva dni. Drucker by chcel, aby talentovaní študenti odchádzali študovať do zahraničia a štát by im mal na to prispievať aj štipendiami. No pod podmienkou, že so štátom uzavrú zmluvu a vrátia sa istý čas pracovať na Slovensko.

Keď sa študenti Druckera spýtali, s akou literárnou postavou sympatizuje, vybral si rozprávkového Popolvára. „Keď išiel zachrániť princeznú, tak tí bratia sa najprv zastavili v medenej hore, tam sa rozložili a povedali si, že už nikam nepôjdeme, lebo už sme našli medenú horu. Nadviazal som na túto myšlienku a hovoril, že toto nie je cieľ,“ vysvetľoval Drucker.

Na otázku, či by malo dieťa lesbického páru v prípade úmrtia biologickej matky ostať žiť s druhou matkou, nevedel priamo odpovedať. „Nevieme, o akú mamu ide. Môže ísť aj o prípad, keď to nie je vhodné pre dieťa. Pokiaľ je najlepšie pre dieťa, aby zostalo s druhým rodičom, tak sa musia primárne sledovať záujmy dieťaťa, čo je preň najlepšie,“ povedal.

S deviatkou na kandidátke strany Hlas sa rozprávali stredoškoláčky Hana Šedivová (18) a Nina Fabiánová (17) a Viktor Morovič (18), ktorý začína prvý rok štúdia na vysokej škole v Brne. Pýtali sa ho:

  • kedy pôjde do dôchodku generácia Z;
  • mali by sa žiaci učiť, keď sú horúčavy;
  • deti majú problémy v socializácii, ako ste vy nadväzovali priateľstvá;
  • aký je rozdiel medzi Instagram Feed a Instagram Stories?

Ako ste si predstavovali svoju budúcnosť, keď ste končili strednú školu?

Pomerne jasne. Už strednú školu som si vyberal podľa toho, že ma zaujímala elektrotechnika a počítače. Potom som váhal, aj som sa dokonca prihlásil na matematicko-fyzikálnu a elektrotechnickú fakultu a na obe ma prijali. Potom som prišiel k rozhodnutiu a nakoniec to nebola ani jedna z nich. (Vyštudoval informatiku a automatizáciu na Slovenskej technickej univerzite – pozn. red.)

Mali ste vtedy vzor, ktorý vás inšpiroval?

Asi áno. Môj krstný otec celý život pôsobil v oblasti automatizácie. Ja som mal veľmi rád matematiku, s ním som počítal veľa príkladov. On bol mojím vzorom, prečo ma to viedlo smerom k elektrotechnike a automatizácii.

Video: Drucker študentom: Ak by niekto vedľa mňa fajčil marihuanu, na polícii by som ho nenahlásil (autorka: Martina Koník)

Asi to viem skôr posúdiť podľa mojich detí. Akurát skončil strednú školu môj syn.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hlas

Mladí

Študenti sa pýtajú politikov

Séria predvolebných rozhovorov trojice študentov s politikmi. Hovorili o tom, kedy pôjdu dnešní mladí ľudia do dôchodku, ako zastaviť klimatickú krízu, ako si nájsť kamarátov a politici rozprávali aj o svojej mladosti. Rozhovory budeme zverejňovať od nedele každý deň.

Tomáš Drucker

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie