Denník N

Najlepšie novinárske fotky roka zachytávajú hnev, zúfalstvo a strach, ale aj úsmev 89-ročnej predavačky rýb

Výber z víťazných snímok Slovak Press Photo 2023.
Výber z víťazných snímok Slovak Press Photo 2023.

Víťazné fotografie súťaže Slovak Press Photo sumarizujú uplynulý rok na Slovensku – tragédiu na Zochovej, pochody za práva LGBTI+ ľudí, situáciu na Ukrajine, ktorá čelí ruským útokom, ale aj posledné dni Petra Sagana na Tour de France a krásu bratislavských jazier.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Do súťaže novinárskej fotografie Slovak Press Photo sa tento rok prihlásilo 151 fotografov a fotografiek z krajín V4 a z Ukrajiny. Vo štvrtok večer medzinárodná porota oznámila mená ocenených.

„Bola som ohromená kvalitou fotografií, ktoré sa prihlásili do tohto ročníka, a aj tým, nakoľko boli svojimi témami relevantné nielen pre Slovensko, ale aj pre celý svet,“ zhodnotila úroveň ročníka Maral Deghati, editorka Getty Images, ktorá porote predsedala. „Spolu s ostatnými kolegami sme viedli aj dlhé diskusie, no v takmer všetkých kategóriách sme sa na víťazoch zhodli jednohlasne.“

Hlavnú cenu súťaže Grand Prix udelili už v auguste. Získala ju po prvýkrát fotografka – Dorota Holubová. Jej víťazná fotka zaznamenáva jeden z pochodov za práva LGBTI+ ľudí krátko po vražde na Zámockej ulici.

Medzi ďalšími ocenenými v jedenástich kategóriách je aj Tomáš Hrivňák z Denníka N. Porota ocenila fotografiu, ktorú urobil v kultúrnom centre Eleuzína v Banskej Štiavnici krátko po zničujúcom požiari počas reportáže mapujúcej rozsiahle škody.

Tomáš Hrivňák sa vlani stal víťazom kategórie Grant Bratislavy, vďaka čomu počas celého roka fotil premeny hlavného mesta. Výsledok môžete vidieť vo forme výstavy na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, kde budú počas najbližšieho mesiaca vystavené aj snímky finalistov a víťazov aktuálneho ročníka.

Porota Slovak Press Photo 2023 rozhodovala v zložení: Maral Deghati (predsedkyňa poroty, Getty Images, Francúzsko), Espen Rasmussen – fotograf (agentúra VII, Nórsko), Alexander Chekmenev – fotograf, Ukrajina, Jindřich Štreit (fotograf a pedagóg, ČR) a Jana Hojstričová (fotografka a pedagogička, SR), ktorá je zároveň garantom projektu.

Víťazi Slovak Press Photo 2023

AKTUALITA / Samostatné fotografie / Víťazka: Dorota Holubová, profesionálna fotografka, nezávislá – Protest za Matúša a Juraja (zo série)
AKTUALITA / Séria fotografií / Víťaz: Branislav Račko, profesionálny fotograf, Nový Čas – Tragédia na zastávke Zochova

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie