Denník N

Študenti sa pýtajú Matoviča: Ja vás mám motivovať ostať na Slovensku? Rád by som videl, ako budete motivovať mňa

Igor Matovič so študentmi Hanou, Ninou a Viktorom. Foto N - Vladimír Šimíček
Igor Matovič so študentmi Hanou, Ninou a Viktorom. Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Traja mladí ľudia ostali prekvapení, keď sa ich Igor Matovič rozhodol nepresviedčať, aby žili na Slovensku. Líder OĽaNO si myslí, že by to malo byť opačne – mladí ľudia by mali motivovať jeho a vliať hnutiu OĽaNO energiu na boj s mafiou. „Sorry, že vám tú otázku vraciam späť. Ale chcel by som od vás vidieť, čím pomôžete vy v týchto voľbách Slovensku,“ povedal študentom.

Keď sa ho pýtali na dôchodky pre generáciu Z, odpovedal im, že demografiu majú vo svojich rukách. „Už by si Slovensko nezaslúžilo, aby sme v pôrodnosti klesli ešte nižšie. Na vás budú zarábať vaše deti a vaše vnúčatá,“ povedal.

Študentom sa to nezdalo ako konštruktívne riešenie. „Môžeš mať veľa detí, ale čo z toho, keď všetky odídu do zahraničia?“ reagovali na to po rozhovoroch.

Matovič študentom odpovedal, že by nenahlásil na polícii niekoho, kto by vedľa neho fajčil marihuanu. Podľa lídra OĽaNO má Slovensko aj väčšie problémy. Študentom sa priznal, ako ho mrzí, že počas covidu ostali mladí ľudia tak dlho v izolácii. Podľa neho by Slovensko potrebovalo celospoločenskú terapiu. „Nahovárame si, že sme národ holubičí a prajný, ale stali sme sa strašnými sebcami zahľadenými do seba. Je tu veľmi veľa negativity,“ povedal Matovič.

Rozhovor vznikol ešte predtým, ako Igor Matovič obvinil Richarda Sulíka, že sa v roku 2020 dohadoval s Jaroslavom Haščákom aj o podpore pre zdravotnú poisťovňu Penty Dôvera.

S predsedom strany OĽaNO sa rozprávali stredoškoláčky Hana Šedivová (18) a Nina Fabiánová (17) a Viktor Morovič (18), ktorý začína prvý rok štúdia na vysokej škole v Brne. Pýtali sa ho:

  • čím by mohol byť vzorom pre mladých ľudí;
  • či sa mladí majú báť povinnej vojenskej služby;
  • či by nahlásil niekoho za fajčenie marihuany;
  • ako by poradil mladým ľuďom nadväzovať priateľstvá.

Ako ste si predstavovali svoju budúcnosť, keď ste končili strednú školu?

Vtedy som iba premýšľal, kde ma zoberú na výšku bez prijímačiek. Vzhľadom na to, že som mal dobré výsledky z matematiky, bez prijímačiek brali na elektrotechniku. A tak som sa ocitol na automatizácii. Potom som zistil, že som tam pristál ako Majka z Gurunu, príliš som tam nepatril.

Mali ste v tomto životnom období nejaké vzory?

Určite áno, ale už si to nepamätám.

Mohli by ste povedať jednu vec, podľa ktorej by vás mladí ľudia mohli brať ako vzor?

To smrdí samochválou. Každý sa môže pozrieť najmä na mojich 13 rokov v politike, kedy som do nej vstúpil, prečo som do nej vstúpil, s kým som bojoval, aké som mal nástroje, kto všetko bojoval proti mne. Nepodceňujem mladých ľudí, že si urobia objektívny posudok a nepodľahnú propagande.

Video: Študenti sa pýtajú politikov: Matovič nás chcel zaskočiť, Sulík počíta najrýchlejšie (autorka: Martina Koník)

Tento rok maturujem. Ako by ste ma motivovali, aby som ostala na Slovensku a nevycestovala do zahraničia?

Ja ako politik by som mal motivovať mladých ľudí, aby tu ostali?

Presne tak.

Veľmi rád by som v týchto voľbách videl, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Igor Matovič

Mladí

OĽaNO

Rozhovory

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie