Denník N

Znovu sa musí ukrývať, spisovateľ Salman Rushdie však zostáva odvážny aj po útoku

Salman Rushdie. Ilustrácia - MidJourney
Salman Rushdie. Ilustrácia – MidJourney

Britsko-indický autor píše knihu o minuloročnom atentáte, pri ktorom ho takmer zabili. Otvorene kritizuje snahy niektorých vlád obmedziť slobodu prejavu a oslabiť demokraciu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Čelíme ďalšiemu starému nepriateľovi,“ varoval spisovateľ Salman Rushdie. Narážal síce na amerických republikánov a ich vzďaľovanie sa od demokratických slobôd, no v jeho slovách je hlavne výstraha pred hrozbou autoritárstva vo svete.

Rushdie vystúpil na samite o slobode slova v polovici septembra. Urobil tak prostredníctvom videa, v ktorom hovoril o vzostupe Donalda Trumpa aj o brexite.

Osobne už britsko-indický spisovateľ nikam nechodí. Zdržiava sa v úzadí, na tajnom mieste, v prítomnosti ochranky, aby sa už nezopakovalo to čo vlani, keď ho napadol útočník počas diskusie a takmer ho dobodal na smrť.

76-ročný Rushdie sa odvtedy vyrovnáva s posttraumatickou stresovou poruchou a učí sa fungovať len s jedným okom. Na pravé po útoku v štáte New York oslepol.

Napriek tomu ďalej odvážne hovorí o slobode, nielen osobnej, o ktorú ho pripravilo nepochopenie jeho kníh, ale tiež o slobode prejavu, ktorú chcú obmedziť politici vo svete.

Zakázané knihy

Počas samitu v USA dostal od riaditeľky organizácie slobody prejavu PEN America Suzanne Nosselovej otázku, čo je dnes najväčšou hrozbou pre túto slobodu.

„Ak by ste sa ma spýtali pred 10 alebo 20 rokmi, pravdepodobne by som vám povedal, že hlavné problémy slobody prejavu pochádzajú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Profil týždňa

Kultúra, Svet

Teraz najčítanejšie