Denník N

Študenti sa pýtajú Stohlovej: Nespomínam si, kedy vzniklo Československo, nie som fanúšička memorovania (+ video)

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tamara Stohlová z Progresívneho Slovenska hovorí, že jej neprináleží presviedčať ľudí, aby zostávali na Slovensku. Ľudia by mali zbierať skúsenosti aj v zahraničí, no apeluje na nich, aby sa potom vrátili domov.

Na rozhovor so študentmi sme pôvodne pozvali predsedu PS Michala Šimečku, ktorý súhlasil, no večer pred nahrávaním svoju účasť zrušil. Nahradila ho Stohlová.

Študenti ocenili, aké riešenia im poskytla, aby neodchádzali do zahraničia, aby bolo v školách menej horúco alebo na podporu duševného zdravia mladých ľudí.

Napriek tomu v rozhovore najviac zarezonovalo to, že Stohlová nevedela povedať rok vzniku prvej Československej republiky a ani to, kto stál na jej čele. „Priznám sa, že nie som fanúšička memorovania a teraz to nevytiahnem z päty,“ povedala kandidátka PS.

Stohlová študentom odpovedala aj na to, či sa majú báť povinnej vojenskej služby. „Ich strach asi nie je dobre umiestnený. Ja by som sa oveľa viac bála politikov a političiek, ktorí šíria rôzne dezinformácie v súvislosti s vojnou na Ukrajine,“ dodala.

So štvorkou kandidátky PS sa rozprávali stredoškoláčky Hana Šedivová (18) a Nina Fabiánová (17) a Viktor Morovič (18), ktorý začína prvý rok štúdia na vysokej škole v Brne. Pýtali sa jej:

  • čím by mohla byť vzorom pre mladých ľudí;
  • kedy pôjde generácia Z do dôchodku;
  • či by nahlásila niekoho za fajčenie marihuany;
  • kto ju platí a odkiaľ má peniaze.

Ako ste si predstavovali svoju budúcnosť, keď ste končili strednú školu?

Odpoviem úplne úprimne, nepredstavovala som si ju tak, ako vyzerá teraz. Nemala som detský sen stať sa političkou alebo sa angažovať v politike. Istý čas som chcela byť archeologička. V detstve som si teda svoju budúcnosť predstavovala celkom štandardne, že budem možno žiť tak, ako žili moji rodičia, ktorí obaja podnikajú.

To, ako dnes fungujem, sa udialo postupne. Cítila som, v čom všetkom by sme sa na Slovensku potrebovali pohnúť, kde všade máme nejaký problém, a rozhodla som sa podieľať sa na tom aj aktívne. A to je aj povzbudenie pre mladých ľudí. Ak takéto niečo zachytia u seba, nemusia za tým byť žiadne extrémne zážitky. Ak cítia motiváciu, nech určite idú do toho. V politike potrebujeme mladých ľudí, ktorí majú víziu a chcú meniť Slovensko k lepšiemu.

Mali ste vtedy nejaký vzor?

Nie, nie som vzorový typ. Snažím sa neidealizovať si ľudí. Určite sú vlastnosti, ktoré ma na niektorých ľuďoch oslovujú, ale zároveň si uvedomujem, že to vždy má druhú stránku. Je úplne prirodzené, že ľudia robia chyby a majú aj horšie vlastnosti. Skôr si myslím, že idealizácia ľudí môže byť nebezpečná. Zvlášť v politike sa snažím neprikrášľovať a nevnímať iba pozitívnu stránku človeka.

Študenti sa pýtajú politikov: Komu by ste zverili dieťa z umelého oplodnenia, ak by biologická mama zomrela?
(autorka: Martina Koník)

Ktorou svojou vlastnosťou alebo črtou by ste vy sama mohli byť vzorom alebo inšpirovať mladých ľudí?

Pre mňa osobne, a aj v politike, je dôležitá zodpovednosť a záväzok. K tomu patrí adekvátna príprava. Dávam si záležať najmä na obsahových a odborných otázkach, aby som vždy venovala náležitú snahu pochopiť problém do detailov. To je dôvod, prečo som v politike. Veľmi som sa tešila aj z tejto fázy kampane, pretože asi pred dvoma týždňami sme predstavovali program a pripomenuli sme si obsahové veci, ktoré idú niekedy počas kampane do úzadia.

Som človek, ktorému záleží na tom, aby riešenia, ktoré ponúkame, boli precízne pripravené. Pri každej príležitosti pristupujem k svojej úlohe zodpovedne a tým sa snažím vyjadriť rešpekt ku komukoľvek, s kým sa stretnem v rámci tejto práce.

Tento rok maturujem. Ako by ste ma motivovali zostať na Slovensku a nevycestovať za štúdiom do zahraničia?

Neprináleží mi ľudí presviedčať, aby ostali žiť na Slovensku. Myslím si, že treba

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Mladí

Progresívne Slovensko

Rozhovory

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie