Denník N

Osudy gejov medzi nacistami, absurdnosť, ktorá spája Maďarov so Slovákmi, a ďalšie tipy na filmy a seriály

Dobrý človek (r. Csaba Molnár, 2013). Zdroj – ČSFD
Dobrý človek (r. Csaba Molnár, 2013). Zdroj – ČSFD

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Od parlamentných volieb nás delí len niekoľko dní, neistota a napätie sú čoraz dusivejšie. Vybrala som preto filmy a seriály, ktoré by mohli niekomu pomôcť čeliť tejto realite, pre iných zas môžu byť skôr únikom z nej – ako kto potrebuje.

Elementy – Elemental (Disney+)

Najnovší výtvor od Pixaru by pravdepodobne nezískal cenu za najoriginálnejší scenár, no bez problémov spĺňa všetko, čo sa dá od dobrého animovaného filmu očakávať. Nečudo, že sa stal najúspešnejším filmom na Disney+ v tomto roku.

Prečo sa oplatí ho vidieť?

Dej sa odohráva v Element City, kde jednotlivé živly žijú spolu v mierumilovnej symbióze. Teda natoľko mierumilovnej, ako sa len dá. Hlavnou postavou je Iskra, ktorá prišla do veľkomesta z ďalekej Ohňovej zeme. Jej otec prevádzkuje malý obchodík v jednej z okrajových častí mesta, kde žijú ohne, ktoré boli z nejakého dôvodu vylúčené zo spoločnosti. Pri jednej nešťastnej nehode s prasknutým potrubím sa Iskra zoznámi s Vodnárom, chlapcom z vody.

Nie je ťažké uhádnuť, že ich vzťah, ktorý sa začal búrlivo, napokon vyústi do lásky, no okrem príbehu v štýle Rómea a Júlie ponúka tento film oveľa viac. Zaoberá sa problematikou, ako je rasizmus, xenofóbia, migrácia, rozdiely v spoločnosti a ich následky. Rovnako dôležitý je však aj vnútorný svet Iskry: na to, aby si našla svoje miesto v spoločnosti, musí spoznať sama seba, svoje túžby a ciele.

Vizuálny svet tohto diela je očarujúci, príbeh je dostatočne zábavný a zahreje pri srdci. Obavy nemusia mať ani tí, ktorí sa podobne ako ja nedokážu dodnes spamätať z pixaroviek ako Hľadá sa Nemo, Hore alebo Coco. Pixaru sa tentoraz podarilo natočiť film bez zaručenej traumy. Elementy si môžu užiť aj dospelí a film je dobrou príležitosťou na to, aby sme sa aj s menšími deťmi porozprávali o tom, ako môže fungovať rôznorodá spoločnosť.

Eldorado: Everything the Nazis Hate (Netflix)

Na začiatku septembra som už čitateľov Napunku podrobne oboznámila s dokumentom Eldorado: Everything the Nazis Hate, ktorý režíroval nemecko-maďarský autor Benjamin Cantu, ktorý sa narodil v Budapešti.

Nočný klub Eldorado bol pred sto rokmi ikonickým miestom stretnutí queer komunity v Berlíne, dnes stojí na jeho mieste bioobchod. Dokument nielen oživuje príbeh legendárneho klubu, prostredníctvom príbehov bežných aj menej bežných ľudí prináša obraz o tom, ako vyzeral život queer komunity v Berlíne v 20. rokoch 20. storočia a počas obdobia Hitlerovho teroru.

Medzi štamgastov Eldorada patril aj Ernst Röhm, ktorý bol jedným z hlavných stratégov nacistov a pomáhal naplánovať aj ich chopenie sa moci, pričom bol gej. Vedel o tom aj Adolf Hitler.

Príbeh

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Seriály

Tipy na filmy a seriály

Kultúra

Teraz najčítanejšie