Denník N

Boženík je najlepším strelcom v Portugalsku. Nepatrí k hviezdam, ale môžu sa oňho zaujímať väčšie kluby, vraví expert

Slovenský futbalista Róbert Boženík (vpravo) z Boavisty a Cafú Phete z Desportiva de Chaves v 5. kole portugalskej ligy 18. septembra 2023 v Porte. FOTO TASR/LUSA - Estella Silva
Slovenský futbalista Róbert Boženík (vpravo) z Boavisty a Cafú Phete z Desportiva de Chaves v 5. kole portugalskej ligy 18. septembra 2023 v Porte. FOTO TASR/LUSA – Estella Silva

Ďalší náročný duel odohrá Boavista už cez víkend, v nedeľu večer cestuje na ihrisko Bragy.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V minulej sezóne ho kritizovali, teraz patrí k hráčom s najlepšou formou v portugalskej lige. 23-ročný slovenský útočník Róbert Boženík je na čele tabuľky najlepších strelcov Primeira Ligy, v piatich dueloch za Boavistu F.C., tím z Porta, nastrieľal päť gólov.

Aj keď Boavista mala rozsiahle problémy a prinajlepšom sa s ňou rátalo do boja o stred tabuľky, Boženík ju teraz ťahá. V úvode sezóny sa s trinástimi bodmi dostala na prvé miesto v lige, lebo má lepšie skóre ako Sporting Lisabon aj mestský rival FC Porto.

Boženík mal predtým povesť veľkého talentu, ktorému nevyšiel angažmán vo Feyenoorde Rotterdam. Z Holandska cez leto natrvalo odišiel, lebo Boavista, kde bol v minulej sezóne na hosťovaní, využila opciu na trvalý prestup.

Investícia sa jej zatiaľ vypláca: Boženík dal pri víťazstve 4:1 nad posledným Chavesom dva góly, predtým dvakrát skóroval aj proti Benfice (3:2) v zápase, ktorý Boženík pre Denník Šport opísal ako najvydarenejší v kariére. Následne pridal aj jeden presný zásah v dueli s Portimonense (4:1).

Slovensko nemalo v poslednom desaťročí veľa útočníkov s dobrou formou, preto teraz Boženík priniesol veľa dôvodov na optimizmus. V portugalskej lige nastrieľal najviac gólov zo všetkých, o jeden viac ako hviezdny Ángel Di María z Benficy aj Paulinho zo Sportingu.

„Boženík ma veľmi prekvapil,“ priznal pre Denník N Albert Carter Phillips, expert na portugalský futbal z podcastu Long Ball Futebol. „V minulej sezóne dal 4 góly a mal 1 asistenciu v 23 zápasoch, teraz už to je 5 gólov a 2 asistencie v 5 zápasoch. Je to neuveriteľný rozdiel a podľa mňa aj hrá naozaj dobre,“ pokračoval.

Šokujúci úvod

Ešte v minulom ročníku bol Boženík v Boaviste útočníkom číslo dva za Gambijčanom Yusuphom Njiem, ktorý nastrieľal 13 gólov. Njiem však cez leto podpísal zmluvu s katarským tímom Al-Markhiya, čo znamenalo šancu pre Boženíka.

„Podľa mňa hrá Boženík teraz

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

futbalová reprezentácia

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie