Cukor od stredy, málo vlákniny, veľa vody a voľný úvod. Najlepší Slováci opisujú týždeň pred maratónom aj taktiku na trati

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Do štartu košického maratónu zostáva týždeň, na 100. ročníku organizátori avizujú rekordných 17-tisíc bežcov vrátane piatich slovenských vytrvalcov, ktorí vlani zabehli päť najlepších slovenských maratónskych výkonov.
Sú nimi Matúš Hujsa, Marek Hladík, Marián Zimmermann, Michal Kováč a Miroslav Ilavský.
Denník N im položil štyri otázky, ktoré môžu pomôcť aj ostatným bežcom pripravujúcim sa do Košíc. Pýtali sme sa na záverečný týždeň, na úpravu stravovania a aj na taktiku a dopĺňanie energie na trati.
Otázky:
- Ako bude vyzerať váš posledný týždeň pred maratónom?
- Plánujete úpravu stravovania s cieľom predzásobiť sa energiou?
- S akou taktikou pobežíte v Košiciach?
- Ako často a v akej forme sa plánujete na trati občerstvovať?
1. Ako bude vyzerať váš posledný týždeň pred maratónom?
Marek Hladík
Víťaz košického maratónu a maratónsky majster Slovenska v roku 2020, osobný rekord 2:22:44 h
Posledný týždeň má vždy oddychový charakter, čo znamená, že znížim objem nabehaných kilometrov a aj špeciálne tréningy budú v pomalších tempách ako normálne. V deň maratónu sa pred štartom pôjdem rozklusať približne dva kilometre a pridám pár roviniek na nabudenie organizmu.
Matúš Hujsa
Vlani najlepší slovenský maratónec, v roku 2020 bol v Košiciach tretí, osobný rekord 2:24:55 h
Trénovať budem len kratšie voľné klusy, jedinou výnimkou bude utorok, keď absolvujem jeden ľahší tréning v krátkych úsekoch s maratónskym úsilím.
Marián Zimmermann
Aktuálny majster Slovenska, v Košiciach pobeží maratón už ôsmykrát, osobný rekord 02:28:17 h
Posledné dni pred maratónom sú u mňa o tom, aby som menej behal a čo najviac si oddýchol. Skutočne platí, že treba už len veci vyladiť, nie sa snažiť niečo dobehnúť. Z posledných dvoch týždňov mám tri až štyri dni úplného pokoja bez behu, obzvlášť dbám na kvalitný spánok, strečing či masáž pomocou masážneho valca. Výnimkou v oddychu bude len nedeľa a utorok, v nedeľu pobežím 14 kilometrov stupňovaným tempom, utorkový tréning je spojený s predmaratónskou diétou, čo vysvetlím pri druhej otázke.
Michal Kováč
Vicemajster Slovenska v roku 2022, osobný rekord 2:30:51 h
Behať budem výrazne menej kilometrov a absolvujem jeden, maximálne dva ľahšie tréningy. Napríklad trikrát päť minút v plánovanom tempe maratónu, pobežím to buď v utorok alebo v stredu. Deň pred maratónom si dám klasickú atletickú rozcvičku, krátky úsek v tempe maratónu a 100-metrové rovinky s voľným úsilím.
Miroslav Ilavský
Víťaz bratislavského maratónu v roku 2021, osobný rekord 2:30:55 h
Keďže mám dlhodobé problémy s achilovkou, ktoré sa v posledných dvoch týždňoch zhoršili, tak plán je jednoduchý; od pondelka do stredy voľno, vo štvrtok krátke maratónske tempo s rovinkami, v piatok a sobotu znova voľno a v nedeľu budem dúfať, že to noha vydrží.
2. Plánujete úpravu stravovania s cieľom predzásobiť sa energiou?
Hladík: Zásadné zmeny v strave neplánujem, spolieham sa na to, čo už mám vyskúšané a čo mi fungovalo predtým, napríklad znížim príjem jedál s vysokým obsahom vlákniny. Posledný týždeň sa obzvlášť zameriavam na pitný režim, aby som organizmus pred výkonom kvalitne hydratoval.
Hujsa: Dva dni pred maratónom zvýšim príjem sacharidov – jednoduchých cukrov, a vylúčim ovocie a zeleninu, pre ich obsah vlákniny, ktorá by mohla spôsobiť tráviace ťažkosti. Čo sa týka pitia, raz v roku urobím výnimku a dám si