Denník N

Cukor od stredy, málo vlákniny, veľa vody a voľný úvod. Najlepší Slováci opisujú týždeň pred maratónom aj taktiku na trati

Michal Kováč, Marek Hladík, Matúš Hujsa, Marián Zimmermann a Miroslav Ilavský. Foto – TASR a N
Michal Kováč, Marek Hladík, Matúš Hujsa, Marián Zimmermann a Miroslav Ilavský. Foto – TASR a N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Do štartu košického maratónu zostáva týždeň, na 100. ročníku organizátori avizujú rekordných 17-tisíc bežcov vrátane piatich slovenských vytrvalcov, ktorí vlani zabehli päť najlepších slovenských maratónskych výkonov.

Sú nimi Matúš Hujsa, Marek Hladík, Marián Zimmermann, Michal Kováč a Miroslav Ilavský.

Denník N im položil štyri otázky, ktoré môžu pomôcť aj ostatným bežcom pripravujúcim sa do Košíc. Pýtali sme sa na záverečný týždeň, na úpravu stravovania a aj na taktiku a dopĺňanie energie na trati.

Otázky:

  • Ako bude vyzerať váš posledný týždeň pred maratónom?
  • Plánujete úpravu stravovania s cieľom predzásobiť sa energiou?
  • S akou taktikou pobežíte v Košiciach?
  • Ako často a v akej forme sa plánujete na trati občerstvovať?

1. Ako bude vyzerať váš posledný týždeň pred maratónom?

Marek Hladík

Víťaz košického maratónu a maratónsky majster Slovenska v roku 2020, osobný rekord 2:22:44 h

Posledný týždeň má vždy oddychový charakter, čo znamená, že znížim objem nabehaných kilometrov a aj špeciálne tréningy budú v pomalších tempách ako normálne. V deň maratónu sa pred štartom pôjdem rozklusať približne dva kilometre a pridám pár roviniek na nabudenie organizmu.

Matúš Hujsa

Vlani najlepší slovenský maratónec, v roku 2020 bol v Košiciach tretí, osobný rekord 2:24:55 h

Trénovať budem len kratšie voľné klusy, jedinou výnimkou bude utorok, keď absolvujem jeden ľahší tréning v krátkych úsekoch s maratónskym úsilím.

Marián Zimmermann

Aktuálny majster Slovenska, v Košiciach pobeží maratón už ôsmykrát, osobný rekord 02:28:17 h

Posledné dni pred maratónom sú u mňa o tom, aby som menej behal a čo najviac si oddýchol. Skutočne platí, že treba už len veci vyladiť, nie sa snažiť niečo dobehnúť. Z posledných dvoch týždňov mám tri až štyri dni úplného pokoja bez behu, obzvlášť dbám na kvalitný spánok, strečing či masáž pomocou masážneho valca. Výnimkou v oddychu bude len nedeľa a utorok, v nedeľu pobežím 14 kilometrov stupňovaným tempom, utorkový tréning je spojený s predmaratónskou diétou, čo vysvetlím pri druhej otázke.

Michal Kováč

Vicemajster Slovenska v roku 2022, osobný rekord 2:30:51 h

Behať budem výrazne menej kilometrov a absolvujem jeden, maximálne dva ľahšie tréningy. Napríklad trikrát päť minút v plánovanom tempe maratónu, pobežím to buď v utorok alebo v stredu. Deň pred maratónom si dám klasickú atletickú rozcvičku, krátky úsek v tempe maratónu a 100-metrové rovinky s voľným úsilím.

Miroslav Ilavský

Víťaz bratislavského maratónu v roku 2021, osobný rekord 2:30:55 h

Keďže mám dlhodobé problémy s achilovkou, ktoré sa v posledných dvoch týždňoch zhoršili, tak plán je jednoduchý; od pondelka do stredy voľno, vo štvrtok krátke maratónske tempo s rovinkami, v piatok a sobotu znova voľno a v nedeľu budem dúfať, že to noha vydrží.


2. Plánujete úpravu stravovania s cieľom predzásobiť sa energiou?

Hladík: Zásadné zmeny v strave neplánujem, spolieham sa na to, čo už mám vyskúšané a čo mi fungovalo predtým, napríklad znížim príjem jedál s vysokým obsahom vlákniny. Posledný týždeň sa obzvlášť zameriavam na pitný režim, aby som organizmus pred výkonom kvalitne hydratoval.

Hujsa: Dva dni pred maratónom zvýšim príjem sacharidov – jednoduchých cukrov, a vylúčim ovocie a zeleninu, pre ich obsah vlákniny, ktorá by mohla spôsobiť tráviace ťažkosti. Čo sa týka pitia, raz v roku urobím výnimku a dám si

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Atletika

Behanie

Radíme športovcom

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie