Denník N

Starajte sa o svoje zuby a ďasná. Ich stav môže ovplyvniť aj váš mozog

Foto - Henrik Lagercrantz/Unsplash
Foto – Henrik Lagercrantz/Unsplash

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píše Richard Sima, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Zlá ústna hygiena je spojená so zvýšeným rizikom nespočetných zdravotných problémov vrátane srdcových chorôb, cukrovky, rakoviny, reumatoidnej artritídy či predčasného úmrtia. Stav našich zubov a ďasien však môže byť mimoriadne dôležitý aj pre náš mozog.

Pribúdajú dôkazy, ktoré naznačujú, že to, čo sa deje v našich ústach, môže ovplyvniť to, čo sa deje v našom mozgu – a stav úst môže dokonca ovplyvniť riziko rozvoja demencie.

„Ľudia by si skutočne mali uvedomiť, že zdravie ústnej dutiny je nesmierne dôležité,“ vraví Anita Visserová, profesorka geriatrickej stomatológie na Groningenskej univerzite v Holandsku.

Závažné periodontálne (vzťahujúce sa na okolie zuba – pozn. red.) ochorenie – chronický zápal a poškodenie ďasien a kostí, ktoré podporujú zuby – postihuje podľa minuloročnej správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zhruba 19 percent ľudí starších než 15 rokov, teda viac ako miliardu ľudí na celom svete.

Je potrebný ďalší výskum, no nedávne pozorovacie štúdie naznačujú, že zdravie ústnej dutiny môže byť ovplyvniteľným faktorom pri prevencii Alzheimerovej choroby – najbežnejšieho typu demencie.

Vedci stále zisťujú, či a ako sú zdravie našich úst a myslí prepojené, ale identifikovali dvoch potenciálnych vinníkov, ktorí by mohli vysvetliť, ako môže ochorenie ďasien viesť k Alzheimerovej chorobe:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Veda

Teraz najčítanejšie