Denník N

Mediabriefing logoMediaBrífing: OĽaNO chce „lex Penta“, PS by zastavilo štátnu reklamu u konšpirátorov (volebné programy a médiá)

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

po letnej prestávke je MediaBrífing späť. Dnes v ňom nájdete:

  • čo chcú robiť politické strany s médiami;
  • Rupert Murdoch odchádza do dôchodku
  • a ďalšie správy o médiách a internete.

Čo strany navrhujú v oblasti médií, internetu a dezinformácií

Voľby sa nevyhrávajú vďaka volebným programom. A pre žiadnu politickú stranu nie sú médiá prioritou. Napriek tomu sme sa pozreli, čo politici v tejto oblasti navrhujú, pretože je dobré vedieť, ako rozmýšľajú a aké majú nápady.

Smer má vo svojom programe len dva body o RTVS – jeden o financovaní a druhý o fungovaní verejnoprávneho média a jeho orgánov. Strana vraj chce zvýšiť odolnosť RTVS voči politickým a ekonomickým vplyvom, no žiadne detaily neuvádza. Robert Fico bol oveľa konkrétnejší, keď sa pred pár mesiacmi vyhrážal riaditeľovi RTVS Ľubošovi Machajovi, že mu „pôjde po krku“.

Progresívne Slovensko chce zabrániť tomu, aby sa reklamné kampane z verejných financií zobrazovali na dezinformačných weboch, využiť na to chce napríklad projekt Konšpirátori.sk. PS tiež navrhuje, aby mal štát možnosť vo výnimočných prípadoch podať návrh na zablokovanie škodlivých webov. Následne by o tom rozhodol súd.

Hnutie chce posilniť aj povinnosť pre osoby vo verejných funkciách odpovedať na novinárske otázky. Chce tiež znemožniť neodôvodnené žaloby na novinárov a sprísniť tresty za útoky na novinárov. Investigatívna žurnalistika by mala byť podporená z grantov. PS chce zlepšiť aj model financovania RTVS a voľbu riaditeľa verejnoprávneho média presunúť z parlamentu na „odborný orgán“.

Hlas by chcel prepracovať mediálny zákon, vraj z neho treba odstrániť „škodlivé zásahy“ predchádzajúcej vlády. Meniť sa má aj zákon o RTVS. No žiadne ďalšie podrobnosti strana v programe neuvádza.

OĽaNO navrhuje zákon „lex Penta“, ktorý by zakázal krížové vlastníctvo médií a subjektov v oblasti zdravotníctva. V Česku majú „lex Babiš“, ktorý od nového roka zakáže politikom vlastniť médiá, u nás sa Igor Matovič snaží podobným spôsobom pritlačiť na Pentu. Jej vydavateľstvo News and Media Holding cez svoje tituly dlhodobo útočí na OĽaNO, podporuje Smer a Hlas a publikuje skrytú reklamu na podnikanie Penty v zdravotníctve. Samoregulačné mediálne orgány tieto problémy mesiace prehliadajú, a tak chce OĽaNO meniť zákony.

OĽaNO chce obmedziť aj krížové vlastníctvo celoštátnych médií a lokálnych médií. Do ústavy chce dostať garanciu mediálnej plurality, financovania RTVS a ochrany novinárskych zdrojov. Obmedziť chce aj zneužívanie trestného činu ohovárania proti novinárom. Štát by tiež mal mať možnosť blokovať škodlivé weby.

Republika je v oblasti médií rozhodne najkreatívnejšia. „Odborným garantom“ strany pre oblasť kultúry a médií je Rafael Rafaj, niekdajšia pravá ruka Jána Slotu, a z programu to rozhodne cítiť. Republika sľubuje zavedenie „skutočnej slobody prejavu“ a súčasne vo svojom programe uvádza viaceré nápady, kde treba slobodu oklieštiť.

Hnutie napríklad chce kontrolovať používanie spisovnej slovenčiny v médiách. Ministerstvo kultúry by vraj malo dohliadať na to, či nie sú nadužívané cudzie jazyky – konkrétny príklad: Mikuláš, Dedo Mráz a Ježiško by vraj mali mať prednosť pred Santa Clausom.

Republika chce tiež regulovať, kto chodí do politických diskusií. Médiá by vraj mali každý rok predkladať parlamentu „výročnú správu“, a ak nebudú dostatočne názorovo pluralitné, majú dostať sankcie. V demokratických krajinách pritom parlament nemá právomoc hodnotiť a sankcionovať obsah médií.

Fašisti chcú aj chrániť „kresťanské a národné tradície“ pred „obťažovaním a nevkusom“, a preto plánujú regulovať aj reklamy. Napríklad vianočné a veľkonočné reklamy by mali dostať „primeranú časovú oponu“, teda štát by mohol určiť, odkedy sa môžu vysielať.

RTVS by sa mala podľa Republiky opäť rozdeliť na Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas, určiť sa majú aj kvóty na vysielanie slovenskej ľudovej hudby. Médiá píšuce alebo vysielajúce v jazyku národnostnej menšiny by mali mať povinnosť zverejňovať svoje účty, dotácie a dary.

Republika rovnako sľubuje finančnú podporu pre „alternatívne“ a „vlastenecké“ médiá a chce chrániť krajinu pred mediálnym šírením „gender a transgender propagandy“.

SaS chce, aby bol nový model financovania RTVS vo výške 0,17 % HDP schválený aj ústavným zákonom. V boji proti hoaxom SaS chce, aby mohol žalobu na zdroje dezinformácií podať ktokoľvek. Strana teda navrhuje tzv. žalobu vo verejnom záujme (actio popularis), žaloby na dezinformátorov by mohli dávať aj vybrané verejné inštitúcie.

SNS plánuje zaviesť osobitné dane pre technologické giganty s neprimerane vysokým ziskom. Sľubuje aj „nový mediálny zákon ako garanciu slobody slova a prejavu“. Detaily neuvádza. V programe SNS nie je nič o RTVS, ktorú Andrej Danko v máji označil za najväčší problém v mediálnom svete a vyhlásil, že „potrebuje pevnú ruku a zoštátnenie“.

KDH chce chrániť deti pred nevhodným obsahom vo všetkých druhoch médií vrátane internetu. V prípade RTVS chce hnutie otvoriť diskusiu o tom, ako by mohlo verejnoprávne médium zvýšiť vlastné príjmy. „RTVS získala z reklamy, prenájmu a iných komerčných aktivít za roky 2019 až 2021 v priemere 6,5 % z celkových príjmov. V rámci krajín Európskej vysielacej únie (EBU) je tento zdroj výraznejší – v priemere až 17,4 %,“ píše KDH. Pozitívnym prekvapením je, že hnutie sa zo všetkých strán najpodrobnejšie venuje aj problematike umelej inteligencie.

Demokrati vo svojom programe navrhujú veci, ktoré sa nepodarilo prijať počas Matovičovej a Hegerovej vlády. Chcú napríklad predložiť ústavný zákon o slobode médií, odpolitizovať voľby riaditeľov RTVS a agentúry TASR, znížiť tresty za ohováranie a zvýšiť ochranu novinárov pred šikanóznymi žalobami (strategické žaloby proti verejnej účasti – SLAPP). Nový model financovania RTVS považuje strana za dostatočný, hoci ideálne by bolo sumu ešte zvýšiť a potvrdiť ústavným zákonom. Demokrati chcú podporiť aj vznik samoregulačného orgánu, ktorý by mal okrem iného dohliadať na dodržiavanie novinárskej etiky. Navrhujú aj zvýšenie podielu titulkovaných programov a audiokomentárov, a to aj v súkromných médiách.

Čo to znamená: Až na pár originálnych nápadov navrhujú prozápadné a prodemokratické strany vo svojich programoch len drobné vylepšenia mediálnej legislatívy. Chcú implementovať odporúčania od odborníkov a medzinárodných organizácií. Upozorňujú tiež na hrozbu dezinformácií a potrebu zvyšovať mediálnu a digitálnu gramotnosť.

Nacionalisti, populisti a extrémisti vo svojich programoch buď neodhaľujú všetky svoje nápady a plány, alebo – ako ukazuje príklad Republiky – ukazujú, že sú hrozbou pre slobodu a nezávislosť médií.


Rupert Murdoch odchádza do dôchodku

Rupert Murdoch. Foto – TASR/AP

Mediálny magnát Rupert Murdoch odchádza z vedenia spoločností Fox Corporation a News Corporation, vo funkcii ho nahradí jeho syn Lachlan Murdoch.

Prečo je to dôležité: Murdoch pôsobí v médiách od 50. rokov minulého storočia a vybudoval impérium so stovkami médií po celom svete. Najznámejšie tituly v jeho portfóliu sú napríklad britské noviny Sun a Times, americké Wall Street Journal a New York Post či spravodajská televízia Fox News.

  • Murdoch odchádza v turbulentnom období. Televízia Fox News musí zaplatiť 787 miliónov dolárov za lži o manipulácii amerických volieb a o výrobcovi volebných prístrojov Dominion.
  • Podobnú žalobu dala na televíziu aj ďalšia volebná spoločnosť Smartmatic. Tá žiada odškodné 2,7 miliardy dolárov, hoci sa dá očakávať, že výsledná suma bude výrazne nižšia (firma Dominion pôvodne žiadala 1,6 miliardy).
  • Z televízie tiež odišiel moderátor Tucker Carlson, jedna z hlavných tvárí Foxu a zároveň jedna z najvplyvnejších postáv amerických médií. Manipulátor a šíriteľ dezinformácií.
  • Kritici vravia, že Fox News prispela k polarizácii americkej spoločnosti. Murdochove médiá tiež roky popierali hrozbu klimatickej krízy.

„Naše spoločnosti sú zdravé, rovnako ako ja,“ napísal Murdoch. „Máme všetky dôvody na to, aby sme boli v nadchádzajúcich rokoch optimistickí,“ dodal.

Rupert Murdoch o sebe vyhlasoval, že nikdy neodíde na dôchodok. Aj teraz vraví, že bude ďalej pozorne sledovať, ako sa jeho firmám darí. Zostane mu funkcia emeritného riaditeľa, tá je už však len konzultačná a najmä symbolická.

Kniha: Budúci týždeň vychádza kniha novinára Michaela Wolffa s názvom The Fall: The End of Fox News and the Murdoch Dynasty, ktorá špekuluje o konci murdochovskej éry. Veľký úryvok z knihy zverejnil New York Magazine. Novinári však upozorňujú, aby čitatelia brali Wolffovu knihu s rezervou, keďže je známy aj tým, že vo svojich textoch máva chyby a svoje knihy nepodrobuje adekvátnemu fact-checkingu.

Čo bude ďalej: Je ťažké odhadnúť, ako sa Murdochove médiá zmenia pod vedením syna Lachlana. Podľa niektorých pozorovateľov je napríklad kritický k Donaldovi Trumpovi, podľa iných je ešte konzervatívnejší ako jeho otec. V každom prípade roky kryl pochybenia rodinných médií. Napríklad keď sa televízia Fox News dohodla na rekordnom odškodnom pre firmu Dominion, Lachlan necítil ľútosť a ospevoval výnimočnú kvalitu ich žurnalistiky.

Stojí za pozornosť: Peter Núñez chce vybudovať stredoeurópsku obdobu Fox News, sídliť by mala v Bratislave. „Je to mimoriadne ambiciózna aktivita, vyžaduje si veľké zdroje, ale ako akcionári sme rozhodnutí dotiahnuť to do víťazného konca. Presné kontúry ešte nepoznáme, rozpočet ešte nemáme, ale už o tom intenzívne debatujeme,“ povedal televízny producent a spolumajiteľ konzervatívneho webu Štandard.

Ďalšie dôležité správy

Titulka týždňa

Týždenník Economist sa minulý týždeň pozrel na to, ako môže umelá inteligencia zmeniť vedecký výskum. Ilustráciu na titulke urobil Pete Ryan.

Poznámka pre korektnosť: Autor MediaBrífingu je členom hodnotiacej komisie projektu Konšpirátori.sk.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Médiá

Mediabriefing logoMediaBrífing

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie