Denník N

Vývoj bojov (576. deň): Na Kryme postupne vybuchuje všetko, čo súvisí s Čiernomorskou flotilou

Kozáci píšu list, ale tentoraz nie sultánovi. Foto - Ukrajinská armáda
Kozáci píšu list, ale tentoraz nie sultánovi. Foto – Ukrajinská armáda

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

  • Ukrajinci v kombinovaných operáciách zničili centrá velenia ruského loďstva.
  • Pri Verbovom údajne Ukrajinci ovládli výšiny, ktoré sú dôležitejšie ako Robotyne.
  • Spomedzi zabitých mobilizovaných Rusov na fronte prežil 11 mesiacov len zlomok, pätina neprežila dva mesiace od prevzatia povolávacieho rozkazu.
  • Graf dňa – aký je podiel jednotlivých verzií ruských tankov na stratách.
  • Mapa dňa – Robotyne.
  • Videá dňa – boje pri Verbovom; ruská raketa ničí dielňu v Charkive; detailný pohľad na Gepard pre fanúšikov techniky; Su-24 kopíruje zem.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za štvrtok 21. septembra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Ukrajinci v kombinovaných operáciách zničili centrá velenia ruského loďstva. Ruská Čiernomorská flotila nielenže postupne prichádza o svoje plavidlá a bezpečné útočiská pre ne, ale aj o svoj štáb. Za uplynulé tri dni ukrajinské Storm Shadowy zasiahli jeho centrály, z ktorých velenie riadi boje na mori. Teda v poslednom čase skôr ukrývanie flotily pred ukrajinskými útokmi námornými dronmi a rôznymi typmi riadených striel.

Vizuálne pôsobivejší útok Ukrajinci podnikli v piatok napoludnie. Minimálne jedna strela Storm Shadow počas neho zasiahla veliteľstvo flotily v centre Sevastopola.

Ťažko zasiahnutá budova horela, jej centrálna časť sa následkom útoku prepadla.

Ruský telegramový kanál Rybar tvrdí, že v piatok predpoludním Ukrajinci najskôr útočili strelou Neptun, ktorú vraj Rusi zostrelili blízko letiska v Belbeku, potom vraj nasadili raketu S-300 a na záver odpálili z bombardérov Su-24 sedem striel Storm Shadow. Rusi priznávajú, že preletela len jedna a ostatné zostrelili.

Z hľadiska bojaschopnosti ruského námorníctva sa pravdepodobne závažnejšia vec stala už v stredu. Aj vtedy na Krym útočili rakety a aj vtedy Rusi tvrdili, že nič podstatné nezasiahli. Veľký požiar viditeľný z diaľky vraj bola horiaca tráva, ktorú zasiahli horiace trosky zostrelenej rakety.

Rusi však znova klamali. Je to oveľa vážnejšie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie