Denník N

Historici Slávik a Morbacher: Fico začína pripomínať Gottwalda, keď sa vyhrážal zakrútením krkom

Odborníci na totalitné režimy Ľubomír Morbacher (vľavo) a Martin Slávik. Foto N - Vladimír Šimíček
Odborníci na totalitné režimy Ľubomír Morbacher (vľavo) a Martin Slávik. Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Historici Martin Slávik a Ľubomír Morbacher z občianskeho združenia Living Memory skúmajú fungovanie totalitných režimov 20. storočia. V podcaste V redakcii diskutovali o niektorých historických odkazoch, ktoré zazneli počas predvolebnej kampane, a vysvetľujú, prečo je na Slovensku taký silný sentiment vo vzťahu ku komunistickému režimu.

Akú najväčšiu výstrednosť ste v predvolebnej kampani zachytili?

Ľubomír Morbacher: U mňa zarezonovala televízna debata s mladými kandidátmi, ktorú odvysielala Joj 24. Kandidát Republiky Tomáš Špaček v nej predstavil program svojej strany, pričom hovoril, že presadzujú neutralitu, ukončenie pomoci a dodávok zbraní Ukrajine. A potom sa vyjadril, že sa usilujú o stabilitu, pokoj a poriadok.

Čo vás na tom tak vyrušilo?

Ľubomír Morbacher: Tú neutralitu by Slovensku musel najprv niekto garantovať. Preto si myslím, že to volanie po neutralite bolo myslené len ako medzistupeň, kým sa primkneme k mocnému dubisku Rusku. Pripomenul mi tým obdobie slovenského štátu, keď sa takisto presadzoval

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie