Historici Slávik a Morbacher: Fico začína pripomínať Gottwalda, keď sa vyhrážal zakrútením krkom

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Už len do konca týždňa môžete podporiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]
Historici Martin Slávik a Ľubomír Morbacher z občianskeho združenia Living Memory skúmajú fungovanie totalitných režimov 20. storočia. V podcaste V redakcii diskutovali o niektorých historických odkazoch, ktoré zazneli počas predvolebnej kampane, a vysvetľujú, prečo je na Slovensku taký silný sentiment vo vzťahu ku komunistickému režimu.
Akú najväčšiu výstrednosť ste v predvolebnej kampani zachytili?
Ľubomír Morbacher: U mňa zarezonovala televízna debata s mladými kandidátmi, ktorú odvysielala Joj 24. Kandidát Republiky Tomáš Špaček v nej predstavil program svojej strany, pričom hovoril, že presadzujú neutralitu, ukončenie pomoci a dodávok zbraní Ukrajine. A potom sa vyjadril, že sa usilujú o stabilitu, pokoj a poriadok.
Čo vás na tom tak vyrušilo?
Ľubomír Morbacher: Tú neutralitu by Slovensku musel najprv niekto garantovať. Preto si myslím, že to volanie po neutralite bolo myslené len ako medzistupeň, kým sa primkneme k mocnému dubisku Rusku. Pripomenul mi tým obdobie slovenského štátu, keď sa takisto presadzoval