Denník N

Prvý Rus z NHL odsúdil vojnu: S Ovečkinom sa nezhodneme, vláda chce získať kontrolu ako v Severnej Kórei, vraví Zadorov

Vpravo Nikita Zadorov. Foto – TASR/AP
Vpravo Nikita Zadorov. Foto – TASR/AP

„Je mi ľúto mladých ľudí, ktorí žijú v Rusku. Namiesto toho, aby sme vychovávali mladú generáciu, ich posielame na smrť,“ vraví ruský hokejista Nikita Zadorov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Zatiaľ čo Alexander Ovečkin má na svojom Instagrame profilovú fotku s Vladimirom Putinom, Nikita Zadorov má na svojom profile na Instagrame, naopak, špeciálne zvýraznený príspevok, ktorý zverejnil pár hodín po začiatku ruskej invázie na Ukrajine.

Je na ňom čierne pozadie, na ktorom je červenými písmenami napísané NO WAR (žiadna vojna), a v opise pod príspevkom sa píše STOP IT!!! (zastavte to).

Zadorov je v súčasnosti hráčom Calgary Flames a patrí medzi tých pár ruských športovcov, ktorí sa otvorene postavili proti ruskej vojne na Ukrajine. Narodil sa v roku 1995 v Moskve a v mládežníckych kategóriách hral aj za CSKA Moskva.

V Severnej Amerike žije už od svojich sedemnástich rokov, keď sa stal hráčom juniorského tímu London Knights. V roku 2013 bol potom draftovaný v prvom kole do NHL, keď po ňom siahlo Buffalo Sabres.

Veľkú pozornosť zahraničných médií vyvolalo video, ktoré zverejnil pred dvoma dňami na svojom populárnom kanáli na YouTube ruský novinár ukrajinského pôvodu Jurij Duď. Ide o vyše dvojhodinový rozhovor so Zadorovom, ktorý sa však od bežných interview so športovcami veľmi líši.

Veľkú časť z dvoch hodín totiž Duď venoval otázkam o ruskej politike či aktuálnej spoločenskej situácii v Rusku.

S Ovečkinom sa delíme o jeden ľad

Zadorov v rozhovore priznal, že ruskí hokejisti hrajúci v NHL si po začiatku ruskej vojny na Ukrajine

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

NHL

Vojna na Ukrajine

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie