Denník N

Ficova odysea: Z nadšenca EÚ, ktorý chcel patriť k jadru, je bojovník za národné záujmy

Robert Fico spravil počas svojej kariéry viaceré rozhodnutia, pre ktoré ho na Západe uznávali. Dnes sa od západných partnerov odvracia.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

„Treba sa jasne postaviť voči tým, pre ktorých je Európska únia najmä nástrojom demagógie a mobilizácie extrémistov. Tých nám behá po Európe viac než dosť a mám pocit, že už inšpirujú aj niektorých dobrodruhov na Slovensku. Veď nech ponúknu niečo lepšie. Nie je nič lepšie ako Európska únia. Jednoducho nie je.“

Tieto slová vyriekol Robert Fico ako premiér deň po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Verejnosť vtedy ešte vôbec nevedela, aká brutálna vražda sa v dome vo Veľkej Mači stala. Na Bratislavskom hrade mal predseda vlády príhovor na otvorení Národného konventu o EÚ.

O tri dni musel reagovať na ohavný čin, o ktorom sa verejnosť dozvedela. Nasledovali veľké protesty po celom Slovensku. Fico ešte skúšal seba a svojho ministra vnútra Roberta Kaliňáka udržať vo vláde vyložením milióna eur v hotovosti na stôl na úrade vlády. A potom prvýkrát v politickej kariére vytiahol Sorosovu kartu. Vtedajšieho prezidenta Andreja Kisku, ktorý volal po rekonštrukcii vlády, obvinil bez akéhokoľvek dôkazu, že ho riadi George Soros.

Tlak na odstúpenie však silnel aj zvnútra koalície, najmä zo strany Most-Híd. Fico napokon 15. marca 2018 opustil stoličku predsedu vlády, vystriedal ho jeho dlhoročný stranícky kolega Peter Pellegrini, ktorý už v sobotných voľbách kandiduje so svojím Hlasom.

Strašenie Sorosom a kritika Bruselu

Prešlo viac než päť rokov a Fico už tak bežne straší Sorosom, že už tomu na Slovensku nik poriadne nevenuje pozornosť. Prezidentku Zuzanu Čaputovú nazýva americkou agentkou a rozpráva, ako si Slovensko nenechá diktovať od Únie, čo má robiť, a aký je vraj Brusel odtrhnutý od reality.

Ako sa za uplynulé roky zradikalizoval, ukazuje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Euro

Európska únia

Robert Fico

Smer

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie