Denník N

Komik Russell Brand čelí obvineniam zo sexuálnych útokov. Zastali sa ho Elon Musk a Andrew Tate

Russell Brand počas vystúpenia v deň, keď bola zverejnená reportáž na Channel 4. Foto - TASR/AP
Russell Brand počas vystúpenia v deň, keď bola zverejnená reportáž na Channel 4. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Minulý týždeň odvysielala britská televízia Channel 4 výpovede štyroch žien o ich skúsenosti s komikom a moderátorom Russellom Brandom. Obviňujú ho zo znásilnenia, sexuálneho napadnutia a citového vydierania. Jedna z nich mala v čase násilného vzťahu len 16 rokov.

Spolu s Channel 4 ich príbehy rok overovali novinári a novinárky z novín Sunday Times a Times. Viedlo ich k tomu niekoľkoročné vyšetrovanie, počas ktorého sa rozprávali so stovkami ľudí z okolia Branda aj jeho obetí.

Žiadna zo spomínaných žien zatiaľ na Branda nepodala trestné oznámenie. Londýnska polícia však uviedla, že po medializovaní prípadu dostala trestné oznámenie za sexuálne napadnutie spred 20 rokov. Vyzýva obete, aby sa nebáli vypovedať na polícii. V Británii a v Kalifornii, kde sa skutky údajne stali, nemajú totiž sexuálne delikty premlčaciu lehotu. Brand tak môže byť stíhaný v oboch krajinách.

Médiá ako Guardian, BBC alebo New York Times píšu, že Brandovo správanie bolo „verejným tajomstvom“. Vo väčšine textov si spomínajú na jeho nevhodné správanie a sexistický humor, ktoré mu boli roky tolerované. Napríklad aj počas práce moderátora v BBC Radio 2. Stanica už zo svojho archívu stiahla všetky jeho programy.

Po zverejnení reportáže boli všetky Brandove plánované stand-up vystúpenia presunuté na neskoršie dátumy. Knižné vydavateľstvá s ním okamžite ukončili spoluprácu a YouTube mu stopol finančný profit za sledovanosť jeho videí.

Tento rok je to už druhý prípad zamestnanca BBC, ktorý čelí obvineniam zo sexuálneho násilia. V lete zverejnil bulvárny denník Sun správu o tom, že rešpektovaný televízny reportér a hlásateľ Huw Edwards zaplatil 17-ročnej osobe vyše 35-tisíc libier za nahé fotky.

Hoci polícia nakoniec nezistila dôkazy, že by bol spáchaný trestný čin, a vyšetrovanie zastavila, Edwards aktuálne v BBC nepracuje a televízia prehodnocuje, či má používať archívne zábery, na ktorých ako prvý oznamuje smrť kráľovnej Alžbety II.

V prípade Russella Branda začala BBC svoje vnútorné vyšetrovanie a pod každým článkom zverejňuje kontakty, na ktoré sa môžu ozvať ľudia, ktorých sa to týka.

Prípad Russella Branda prináša otázky:

  • prečo sa jeho nadriadení snažili utajiť jeho vzťah so 16-ročným dievčaťom;
  • čo je to grooming a aké sú jeho varovné znaky;
  • prečo si mohol Brand dovoliť sexistické a vulgárne vtipy aj priamo vo vysielaní;
  • ako médiá a online platformy reagujú na sexuálne násilie zo strany svojich hviezdnych zamestnancov a spolupracovníkov.

Zavolal ju na rande, aj keď mala len 16

Bol rok 2006 a 16-ročná Alice nakupovala v Londýne, keď ju oslovil komik Russell Brand a pomohol jej odniesť tašky. V tom čase bol už známy ako moderátor z rádia BBC a z reality show Big Brother’s Big Mouth. Ona bola stredoškoláčka a mala o 15 rokov menej. Vymenili si kontakt a Brand ju čoskoro pozval na rande.

„Poslala som mu správu: ‚Počuj, musím ti niečo povedať. Mám 16.‘ A on odpísal:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Sexuálne zneužívanie

Vzťahy

Životy žien

Kultúra, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie