Denník N

Koľko prežije ruský vojak na Ukrajine? Ak nezomrie prvé mesiace, má veľkú šancu prežiť

Pred rokom vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin mobilizáciu, podľa oficiálnych údajov bolo odvedených 300-tisíc ruských mužov. Čo je s nimi dnes?

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Denis Sľusariov je otcom troch detí. Vlastne bol. Najmladšieho syna nikdy nevidel.

Zahynul 14. septembra ako 42-ročný na ukrajinskom fronte v Zaporižskej oblasti, kam ho odviedli, aj keď sa vzpieral a bránil. Nepomohlo ani to, že jeho žena Viktorija prosila dôstojníkov v odvodovej komisii a rodina zapojila do tlaku na armádu všetkých známych, ktorých mala – neboli dosť vplyvní a majetní.

Zámočníka z Bogučan pri Minusinsku „odviedli“ vlani 26. septembra. Viktorija bola tehotná a zúfalá. Tehotenstvo manželky však vraj nie je indikácia na to, aby si muž neplnil vlasteneckú povinnosť. Keby bolo dieťa na svete, to by bolo iné.

Denisa zmobilizovali ako jedného z prvých preto, lebo mal skúsenosti z čečenskej vojny, kde bojoval ako vojak základnej služby. Tí, ktorí už tento boj absolvovali, mali pri mobilizácii prednosť.

Zo štatistík vyplýva, že Denisovi „pomohla“ pri narukovaní aj jeho profesia a pôvod –

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie