Denník N

Je to zrážka dvoch svetov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Tí, ktorí žiadne ideály nemajú, nám chcú vnútiť presvedčenie, že žiadne hodnoty nemajú zmysel a že pravda neexistuje. Chcú nám vnútiť beznádej, lebo vo svete bez nádeje a bez viery v ideály víťazí nihilizmus a násilie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nech už budú výsledky volieb akékoľvek, už teraz je zjavné, že nie sme svedkami bežnej politickej súťaže, ale že ide o súboj medzi tými, ktorí veria v ideály, a tými, ktorí nám vnucujú predstavu o živote ako o neľútostnom súboji sebeckých záujmov, v ktorom víťaz potláča porazeného a vlastný prospech ide vždy na úkor iného.

Sú to dva rozdielne svety a ja súhlasím s americkým komentátorom Davidom Brooksom, ktorý síce svoje vety napísal o Amerike a Donaldovi Trumpovi, ale platia aj na Slovensko a Roberta Fica: „Nie som ochotný vpustiť jeho (Trumpove) názory do svojho sveta. Ak je prípadná naivita cenou za mentálnu nezávislosť od Trumpa, som ochotný ju zaplatiť.“

Viera v ideály aj za cenu naivity, z ktorej vás budú obviňovať takzvaní pragmatici, je pre dôstojný (a šťastný) život úplne kľúčová. Bez tejto viery sa totiž život naozaj zmení iba na neľútostný boj poháňaný nenávisťou, ktorého výsledkom je vždy len barbarstvo.

Tí, ktorí žiadne ideály nemajú, nám chcú vnútiť presvedčenie, že žiadne hodnoty nemajú zmysel a že pravda neexistuje. Chcú nám vnútiť beznádej, lebo vo svete bez nádeje a bez viery v ideály víťazí nihilizmus a násilie. V takom svete víťazia oni – svalnatí muži pripravení udrieť.

Teraz urobím výnimku a napíšem pár slov o svojom synovi Michalovi a o Progresívnom Slovensku. On sám a aj ľudia v PS

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie