Denník N

Ženy v kultúre prenechávajú priestor mužom, potom ich nevidno, vraví kultúrna manažérka

Foto - Kvet Nguyen
Foto – Kvet Nguyen

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Srbsku pôsobila ako riaditeľka Kultúrneho centra REX v Belehrade aj ako riaditeľka Múzea histórie Juhoslávie a šéfka odboru kultúry v Belehrade. Po presťahovaní sa na Slovensko najprv viedla košickú Tabačku, teraz manažuje kreatívne centrum v Nitre, kde je jedinou cudzinkou. Katarína Živanović sa naučila po slovensky, opätovne spoznala samu seba a vybudovala si blízke vzťahy. Hovorí, že odkedy tu žije, je z nej iný človek.

Jedným z cieľov festivalu [fjúžn] je priblížiť verejnosti život cudzincov a cudziniek žijúcich na Slovensku, ktorých v spoločnosti veľmi nepočuť a nevidieť. Tvoria neoddeliteľnú súčasť našej spoločnosti, menia ju a robia Slovensko rozmanitejšou a farebnejšou krajinou.

Každoročnou súčasťou festivalu je koncept Humans of [fjúžn], ktorý prináša príbehy ľudí pochádzajúcich z inej krajiny či kultúry. Tohtoročnými Humans of [fjúžn] sú Naomi Hužovičová, Yehuda Gabrielita Madjiah, Kasha Potrohosh, Vladyslav Yatskovyi a Katarína Živanović. Koncept Humans of [fjúžn] je oslavou pestrosti a ukážkou toho, čo máme ako ľudia spoločné.

Doma si v Tel Avive a páči sa ti aj v Španielsku. Ako sa cítiš na Slovensku?

Vždy to závisí od tých, s ktorými sa stretávam, a od možností, ako tráviť voľný čas. Stretla som tu ľudí, ktorí ma prijali, cítim, že patrím do komunity.

Na Slovensku som zatiaľ žila iba v Košiciach a v Nitre.

Čím sú pre teba Košice a Nitra iné?

Rada navštevujem galérie, múzeá a kultúrne akcie. V Nitre ma nadchli festivaly, v Košiciach zase podujatia súčasného umenia. Za kultúrou a umením zvyknem často vycestovať do zahraničia. Napríklad do Viedne sa dostanem ľahšie z Nitry.

Obľubujem čajovne s príjemnou atmosférou a posedenie vonku na pešej zóne. K spokojnosti potrebujem aj bohatú vegetariánsku ponuku v obchodoch. V Nitre som však zatiaľ nenašla všetko, čo potrebujem.

Čo ti chýba?

Robí mi radosť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Festival [fjúžn]

Rozhovory

Kultúra

Teraz najčítanejšie