Denník N

Kým Red Bull obhájil Pohár konštruktérov, Pérez si to komplikuje sám a nahráva kritikom

Holanďan Max Verstappen sa teší na pódiu po triumfe na Veľkej cene Japonska. Foto - TASR/AP
Holanďan Max Verstappen sa teší na pódiu po triumfe na Veľkej cene Japonska. Foto – TASR/AP

Sergia Péreza kritizuje aj bývalý pilot F1 Ralf Schumacher.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Po Veľkej cene Singapuru sa uvažovalo, či bol prepad Red Bullu naozaj zapríčinený zlými nastaveniami, alebo sa za ním ukrývala nová technická direktíva FIA zameraná proti využívaniu nadmerne flexibilných komponentov na monopostoch F1.

Víkend v japonskej Suzuke však ukázal, že ide o prvý prípad. Už v piatkových tréningoch bol najrýchlejší Max Verstappen a tento trend pokračoval aj v sobotnom tréningu a kvalifikácii. Nedeľa nebola výnimkou a obhajca titulu mal v cieli takmer dvadsaťsekundový náskok pred druhým v poradí.

Vďaka Verstappenovi sa Red Bull už v predstihu teší zo zisku šiesteho Pohára konštruktérov, ktorý obhájil z vlaňajška. Triumf úradujúcich šampiónov zatienil výkon Sergia Péreza, ktorý má za sebou jeden z najhorších víkendov sezóny.

Zbytočnými chybami dáva opakovane za pravdu svojim kritikom, ktorí si myslia, že v Red Bulle nemá mať miesto počas budúcej sezóny. Najmä keď v sesterskom tíme AlphaTauri podáva dobré výkony Liam Lawson – mladík, ktorý zaskakuje za Daniela Ricciarda zotavujúceho sa zo sedemnásobnej zlomeniny záprstnej kosti ľavej ruky, skončil v nedeľu jedenásty.

Veľká cena Japonska patrí k najobľúbenejším podujatiam v F1. Tohtoročná návšteva bola okolo 222-tisíc divákov, čo je najvyššie číslo od roku 2006. V nedeľu bolo na okruhu 101-tisíc ľudí. Japonci sú známi obrovskou vášňou k motošportu, F1 nevynímajúc.

V tomto texte sa dozviete:

  • ako Red Bull získal šiestykrát Pohár konštruktérov;
  • prečo si to Pérez komplikuje sám;
  • že Piastri napodobnil Strolla;
  • čo si o Pérezovi a Sargeantovi myslí Ralf Schumacher;
  • že za farebnou zmenou obrubníkov sa ukrýval Vettel.

Pohár konštruktérov napriek Pérezovi

Red Bull vstupoval do tohto víkendu s cieľom získať šiesty Pohár konštruktérov vo svojej histórii. Verstappen najprv jasne ovládol sobotnú kvalifikáciu, keď mal pred druhým pilotom najväčší náskok od roku 2003 a 29. pole position vyrovnal deviateho muža histórie a päťnásobného šampióna Juana Manuela Fangia.

Porovnávanie jednotlivých ér je však veľmi náročné a porovnáme neporovnateľné. O čosi výpovednejšia je úspešnosť zisku pole positions. V prípade Fangia sa pohybuje na úrovni 57 percent, v prípade Verstappena je to niekde okolo 16 percent. Ale opäť, Fangio jazdil v úplne inej F1.

V nedeľu nenechal Verstappen nič na náhodu a potom, čo v nájazde do prvej zákruty odolal atakom dvojice McLarenu, to bolo v podstate jasné. V cieli mal napokon takmer dvadsaťsekundový náskok pred druhým Landom Norrisom. „Bol to neuveriteľný víkend a toto víťazstvo je skvelé. Auto pracovalo na každej zmesi veľmi dobre. Na začiatku sa mi príliš pretočili kolesá, ale potom to už boli veľmi priamočiare preteky,“ povedal čoskoro trojnásobný majster sveta, ktorý svoj tretí titul môže získať už o dva týždne v Katare.

Pre Holanďana to bolo 48. víťazstvo, pričom na štvrtého muža histórie Alaina Prosta stráca už len tri. Prví traja piloti sa v Japonsku tešili aj z netradičnej trofeje. Jej výnimočnosť spočívala v tom, že ak ju pilot pobozkal, rozsvietila sa.

Red Bull získal svoj šiesty Pohár konštruktérov a patrí mu šieste miesto v historických tabuľkách. Pred ním sú Lotus (7), McLaren a Mercedes (8), Williams (9) a Ferrari (16).

Pérez si to komplikuje a nahráva kritikom

Z 623 bodov, ktoré má stajňa po tomto víkende, získal rovných 400 Verstappen. Sergio Pérez je na druhom mieste celkového hodnotenia, ale v porovnaní so svojím tímovým kolegom sú jeho výkony veľmi rozpačité, aj keď je známe, že charakteristika auta vyhovuje viac Verstappenovi. To však nemôže ospravedlniť množstvo chýb zo strany Mexičana, ktoré môžeme označiť za zbytočné.

Pérez počas svojej kariéry viackrát dokázal, že je dobrým pilotom, ale v poslednom období, možnou aj vinou zvýšeného tlaku na svoju osobu, robí chyby, ktoré sú veľmi okaté a nepomáhajú mu v získavaní si dôvery zo strany tímu a fanúšikov.

Ešte pred týmto víkendom sa na jeho adresu nie príliš lichotivo vyjadril bývalý pilot F1 Ralf Schumacher, podľa ktorého

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boxová ulička

Formula 1

Motorizmus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie