Vražda lídra Sikhov vyústila do diplomatickej vojny. Vysvetľujeme, čo sa deje medzi Indiou a Kanadou

Je ťažko predstaviteľné, že v 21. storočí demokracia zabíja občanov iného demokratického štátu na jeho vlastnom území. Aj keby sa potvrdilo, že išlo o zločinca.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Kanadský občan Hardeep Singha Nijjar si uvedomoval, že nie je v bezpečí. Len pred niekoľkými mesiacmi novinárom povedal, že je na „muške nepriateľa“, ktorého však explicitne nemenoval.
V druhej polovici júna ho na parkovisku v predmestí Vancouvru našli mŕtveho. Zastrelil ho maskovaný muž.
O kauze sa však začalo hovoriť až minulý týždeň, keď sa k nej vyjadril kanadský premiér Justin Trudeau. Ten vyhlásil, že podľa hodnoverných dôkazov tajných služieb sa na atentáte priamo podieľala indická vláda.
Naí Dilí jeho obvinenia rezolútne odmieta a pred médiami ich označuje za absurdné, ale medzi obomi krajinami slovami portálu Vox vypukla diplomatická vojna. Vzťahy Kanady a Indie sú zrejme v najhoršom stave v dejinách.
V čom spočíva konflikt
Jadrom vážneho sporu medzi vládami Justina Trudeaua a Nárendru Módího je otázka