Denník N

Kočner ako anjel, tanky na bratislavskom moste. Antikonšpiračný spot ukazuje riziká dezinformácií a propagandy

Ilustrácia Jakuba Šteineckera, ktorú vyrobil pre spot
Ilustrácia Jakuba Šteineckera, ktorú vyrobil pre spot

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Najskôr sa objaví obraz vesmírnej oblohy, do ktorého sa vzápätí ozve sugestívny hlas herca Borisa Farkaša:

„Vitajte v treťom tisícročí ľudského veku. Živočíšny druh verí, že ovládol planétu Zem,“ hovorí. Dramatická hudba podfarbuje jeho ďalšie slová o stúpajúcej teplote a o tom, že „ľudský mozog dostáva poriadne zabrať“.

V tej chvíli už tušíte, že toto bude zrejme niečo iné než ďalší prírodopisný dokument. Po necelej minúte sa strihom dostávame do animovaného záberu na Bratislavu, kde už na prvý pohľad niekoľko vecí nesedí. A vzápätí začínajú pribúdať bizarné výjavy a známe tváre v nezvyčajných podobách.

Toto krátke ironické video s využitím animácií a obrázkov vygenerovaných pomocou umelej inteligencie sa v nedeľu objavilo na facebookovej stránke Daj si pozor, kto ťa kŕmi ako „príspevok k parlamentným voľbám v našej milej malej (a miestami zúrivej) krajinke“.

O jeho vzniku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Hoaxy a propaganda

Kultúra

Teraz najčítanejšie