Denník N

Rakúsky expert: Naša krajná pravica sa pripravuje na vládu a nemusí už ani skrývať svoj extrémizmus

Bernhard Weidinger, výskumník rakúskej extrémnej pravice. Foto - Pavol Štrba/Denník N
Bernhard Weidinger, výskumník rakúskej extrémnej pravice. Foto – Pavol Štrba/Denník N

Ak niekto napodobňuje Orbánov model, chce zničiť demokraciu, hovorí rakúsky odborník na krajnú pravicu Bernhard Weidinger.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Čo bolo ešte pred pár rokmi považované za extrém, dnes hovoria aj mainstreamoví politici.

„Snažia sa napodobniť krajnú pravicu, pretože majú pocit, že im to funguje,“ hovorí v rozhovore pre Denník N rakúsky odborník na extrémnu a krajnú pravicu Bernhard Weidinger. „Ale nemyslím si, že toto je ten najlepší spôsob, ako bojovať proti krajnej pravici. A najmä, z dlhodobého hľadiska to už vôbec nefunguje.“

Skúsme si na začiatku zadefinovať termíny, lebo mnoho ľudí si ich stále pletie. Vy sa venujete krajnej pravici aj pravicovému extrémizmu. Aký je medzi týmito pojmami rozdiel a čo ich, naopak, spája?

Známy expert na túto oblasť Cas Mudde, ktorý učí v Spojených štátoch a pochádza z Holandska, hovorí toto: Zatiaľ čo krajná pravica podľa neho bojuje len proti liberalizmu, extrémna pravica bojuje proti samotnej podstate demokracie a chcú ju postupne zničiť alebo aspoň oslabiť. Ako tvrdí Mudde, obe bojujú proti liberalizmu, ale pravicoví extrémisti k tomu navyše bojujú aj proti samotnej podstate demokracie.

Tieto dva pojmy si často zamieňajú aj mainstremoví politici či mnohé médiá. Niektorí hovoria, že sú proti liberálnej demokracii, hoci tým v skutočnosti myslia boj proti liberálom či progresivistom. Čo by ste im odkázali?

Že v liberálnej demokracii majú miesto progresívci a majú v nej miesto aj libertariáni, ktorí hovoria o slobodnom trhu, či sociálni demokrati, ale aj demokratickí konzervatívci. Zatiaľ čo neliberálna demokracia, z dlhodobého hľadiska, vedie k rozpadu demokracie ako takej.

Čo by ste si mysleli o niekom, kto hovorí, že na Slovensku chce niekto zaviesť neliberálnu demokraciu, o ktorej ešte v roku 2014 v slávnom prejave hovoril Viktor Orbán? 

Každý sa môže sám rozhodnúť, čo chce presadzovať. Ale v tomto prípade príklad Maďarska ukazuje, čo skutočne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie