Denník N

Ženy z Horenky nechcú umrieť v umakarte. Ako sa zmenil ich život za rok, ktorý ich sledujeme

Foto: Iva Zímová
Foto: Iva Zímová

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Naďa má stále cukrovku. Oľa stále rovnakú penziu ako pred rokom – 2800 hrivien. Vtedy to bolo v prepočte 79 eur, dnes to zodpovedá niečo vyše 71 eur. Lena si zaobstarala nový bedrový kĺb, za ktorý dlhuje veľa peňazí, na druhý si už asi neušetrí.

Časy, kurzy mien aj nálady sa menia.

Po roku sa vraciame k ženám z Horenky, ktorých bytový dom zničila ruská armáda.

Montovaným bunkám aj ich okoliu vládne čistota. Pred vchodom do modulu 1 je lavička. Na nej sedí trojica kamarátok z tehlového domu na Sadovej ulici v Horenke neďaleko Kyjiva.

Lena a Nela chýbajú. S Lenou ostatní nehovoria, Nela sa kamsi vytratila. Nemá náladu na spoločnosť. Za tých sedemnásť mesiacov jej už mala dosť.

Ani darčeky ich zvlášť nerozveselia. Na všetko odpovedajú podobne ako pubertiaci na otázku, ako bolo v škole: „Dobre.“

Od nášho posledného stretnutia v októbri 2022 sa tu niečo zásadné zmenilo.

Torzo domu, v ktorom do marca 2022 bývala pätica kamarátok, stále stojí. Nikto ho však neopravuje ani nebúra, tehlami sa sem-tam prediera tráva a niekde vidno zárodok budúceho kríka.

Prešlo už osemnásť mesiacov od chvíle, keď ruská strela urobila obrovskú dieru do činžiaku v Sadovej aj do plánov dôchodkýň, ktoré v ňom chceli v pokoji dožiť.

Za mier, dievčatá – za mier a do dna!

Brali to statočne. Už pred vojnou sa naučili príliš neplakať nad osudom.

Manželia im zomreli a dôchodky majú také malé, že im stačia sotva na jedlo, nieto ešte na lekára. Po desiatkach rokov driny v miestnej tehelni však každá z nich získala byt. Vytúžený a vymodlený.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie