Denník N

Príbehy prvovoličov po dvoch mesiacoch: Študent prešiel od Republiky k SNS, zdravotná sestra vstúpila do Sme rodina

Prvovoliči Filip a Tereza sú už rozhodnutí, koho budú voliť. Foto - archív respondentov
Prvovoliči Filip a Tereza sú už rozhodnutí, koho budú voliť. Foto – archív respondentov

Pred dvoma mesiacmi sme oslovili prvovoličov, ktorí nám porozprávali, ako sa rozhodujú medzi Republikou, SNS, KDH aj Sme rodina. Necelý týždeň pred voľbami sme sa s nimi spojili znovu. Teraz už presne vedia, komu dajú svoj hlas.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

  • Tereza vstúpila do strany Sme rodina. O svojej voľbe je naďalej presvedčená aj napriek Kollárovým kauzám, ktoré považuje za antikampaň.
  • Filip, ktorý chcel voliť Republiku, si nakoniec vybral SNS. Demokraciu podľa neho ohrozujú progresívci a cirkev má povinnosť pred voľbami pomenovať, čo je zlé.
  • Tatiana, ktorá si vyberala medzi KDH a PS, bude voliť PS. Obáva sa, že vyhrá Smer, aj keď presne nevie prečo.

Keď sme nedávno v redakcii pripravovali sériu rozhovorov, v ktorej otázky politikom kládli traja stredoškoláci, zhodli sa, že ani osobné stretnutia s kandidátmi im nepomohli rozhodnúť sa, koho budú voliť.

V septembrových predčasných voľbách budú prvýkrát hlasovať desaťtisíce prvovoličov.

Istý trend v tejto skupine odhalili nedávne študentské voľby. Medzi stredoškolákmi jednoznačne zvíťazilo Progresívne Slovensko. Získalo 48,2 percenta hlasov a všetkých ostatných nechalo výrazne za sebou. Aj v roku 2020 v študentských voľbách vyhrala koalícia PS/Spolu, ktorá napokon zostala mimo Národnej rady.

Preferencie najmladších voličov sa oproti starším výrazne líšia aj v aktuálnych predvolebných prieskumoch. Dáta, ktoré v strede augusta zbierala agentúra Ipsos pre Denník N, ukazujú, že medzi ľuďmi vo veku od 18 do 34 vyhráva Progresívne Slovensko, a to s viac ako 17 percentami. Za nimi je s 10,7 percenta Smer, za ktorým zaostáva Sloboda a Solidarita o štyri desatiny.

Väčšina zo šiestich prvovoličov, ktorých príbehy sme priniesli pred dvoma mesiacmi, sa s prieskumami nezhodovala. Vtedy hovorili, že rozmýšľajú o Republike, SNS, KDH aj Sme rodina. Týždeň pred voľbami sme sa opäť rozprávali s tromi z nich.

Filip, ktorý sa rozhodol prejsť od Republiky k SNS, si nemyslí, že Robert Fico ohrozuje demokraciu. Tereza už ako členka Sme rodina hovorí, že chce pomáhať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie