Denník N

Čo čaká prírodu po voľbách: Smer o prírode nič nehovorí, PS chce jednotnú správu lesov, SNS zrušiť ministerstvo

Národný park Slovenský kras. Foto – Soňa Mäkká
Národný park Slovenský kras. Foto – Soňa Mäkká

Pripravili sme prehľad bodov v programoch politických strán, ktoré sa týkajú ochrany prírody a lesov. Takmer všetky strany sa venujú zonáciám národných parkov a úlohe lesov v krajine, pričom ich ciele sú rôzne.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Takmer všetky strany s výnimkou Smeru sa vo svojich programoch venujú ochrane prírody a úlohe lesov v krajine. Pripravili sme stručný prehľad najdôležitejších bodov pri každej strane, ktorá má šancu dostať sa do parlamentu. Pri tých stranách, ktoré sa tejto téme dostatočne nevenujú, sme čerpali aj z ich verejných vystúpení alebo z toho, akých ľudí majú na kandidátke.

Smer sa prírode takmer nevenuje

Smer o národných parkoch ani ochrane prírody vo svojom programe nehovorí nič. Podpredseda Smeru Richard Takáč dlhodobo vystupuje proti ochrane prírody aj reforme národných parkov. Po nedávnom vyhlásení zonácie Národného parku Slovenský kras, prírodnej rezervácie Devínska Kobyla a chráneného areálu Stolica povedal, že nová vláda by ich na svojom prvom zasadnutí mala zásadne a razantne prehodnotiť.

Progresívne Slovensko chce jednotnú správu lesov

Progresívne Slovensko chce dať národným parkom právomoc rozhodovať o činnostiach na ich území. Dnes sú orgánmi štátnej správy okresné úrady, ktoré patria pod ministerstvo vnútra, rozhodnutia teda vydávajú ony. Národné parky im posielajú len odborné stanoviská.

Riaditeľov národných parkov by už nemalo vyberať ministerstvo, ale správne rady parkov. Tvorili by ich nominanti a nominantky rôznych organizácií vrátane ministerstva životného prostredia, Združenia miest a obcí Slovenska, Slovenskej akadémie vied či zástupcovia neštátnych vlastníkov.

Všetky štátne lesy by boli pod jednotnou správou ministerstva životného prostredia. Strana chce zaviesť aplikáciu na kontrolu obchodu s drevom pre širokú verejnosť a vyčleniť prostriedky na prebudovanie lesných porastov s cieľom zvýšiť ich vekovú a druhovú rôznorodosť.

V rámci Environmentálneho fondu chcú vytvoriť samostatný program, z ktorého by financovali nákup, prenájom a iné dlhodobé zabezpečenie zmluvnej starostlivosti o pozemky určené na ochranu prírody, ktoré nie sú štátne, no sú dôležité z hľadiska ochrany prírody.

Hlas chce ďalej okresať EIA a stavať priehrady

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Medvede

Ochrana prírody

Príroda

Voľby 2023

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie