Denník N

Chcete vedieť, či je huba jedovatá? Ochutnajte ju! Ako to vyzerá, keď sa umelá inteligencia vydáva za knižných autorov

Ilustračný obrázok. Zdroj - T.H./Mindjourney
Ilustračný obrázok. Zdroj – T.H./Mindjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vtipy o tyranosauroch sú najčastejšie postavené na tom, čo všetko dinosaurus nedokáže, pretože má miniatúrne ruky. Ak však držíte v rukách jednu z mnohých dinosaurích omaľovaniek, ktoré si môžete kúpiť napríklad na Amazone, tieto vtipy nedávajú zmysel.

Na ich obrázkoch sú tyranosaury často na štyroch a namiesto charakteristických dvoch pazúrov, ktorými párali svoju korisť, ich majú viac, menej alebo žiadne. Práve s množstvom prstov či končatín má pri obrázkoch často problém umelá inteligencia.

Knihy, ktoré sa vydávajú za autorskú prácu, no v skutočnosti ich s najväčšou pravdepodobnosťou vytvorila umelá inteligencia, deformujú nielen dinosaurov, príbehy a informácie, ale aj knižný trh.

Práve Amazon mal v poslednom čase problémy so záplavou nekvalitných publikácií. Jeho platforma s názvom Kindle Direct Publishing umožňuje autorom, aby si svoje diela sami vydali. To poskytuje priestor pre nezávislých autorov, no láka aj špekulantov, ktorí za rok pod vymysleným menom vydajú desiatky kníh. V praxi to potom vyzerá aj tak, že vymyslený mykológ vám radí, aby ste hubu ochutnali a tak zistili, či je jedovatá.

Lacné a nekvalitné

Na anatomicky nesprávne obrázky v knihách či komiksy, v ktorých obrázok nesúvisí s textom, upozornil na stránke substac.com ešte v lete novinár Robert Evans.

„Obávam sa, že rodičia, ktorí sa týmito knihami nechajú nachytať, budú pravdepodobne zaneprázdnení, s malým rozpočtom a takí, ktorí nemajú dosť času na to, aby nákup reklamovali,“ píše v texte Umelá inteligencia ide po vašich deťoch.

Dodáva, že ďalšou cieľovou skupinou môžu byť napríklad charitatívne organizácie, ktoré chudobným deťom knihy rozdávajú. Môžu robiť hromadné objednávky takýchto nekvalitných kníh, pretože cena vyzerá dobre. Zväčša ide o jednocifernú sumu.

Jeden o obrázkov, na ktoré upozorňuje aj novinár Robert Evans . Zdroj – Amazon.

„V úžasnej budúcnosti umelej inteligencie si potom bohaté deti budú vyfarbovať správnych dinosaurov, zatiaľ čo chudobné deti vyrastú s predstavou, že Stegosaurus nemá chvost a Zem mala druhý mesiac, ktorý vyzeral ako ľudská bradavka,“ píše Evans.

To, že T-rex má pridlhé ruky a príbehy z dielne chatu GPT sú plné slovnej vaty, je, samozrejme, problém. No objavujú sa aj prípady, keď umelá inteligencia radí v situáciách, v ktorých ide o prežitie. A robí to zle.

Hubárske kuchárky

Začiatkom septembra Amazon stiahol z predaja viacero hubárskych kuchárok

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knihy

Príroda

Umelá inteligencia

Veda

Teraz najčítanejšie