Denník N

Vývoj bojov (579. deň): Akú verziu ATACMS asi dostane Ukrajina a čo dokáže – ruské letiská by mali zvážiť presťahovanie

Raketomet M270 odpaľuje ATACMS. Foto - Wikipedia
Raketomet M270 odpaľuje ATACMS. Foto – Wikipedia

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

  • ATACMS vojnu nevyhrá, ale môže vyhnať ďalej z bojiska napríklad ruské vrtuľníky.
  • Sídlo velenia Čiernomorskej flotily v Sevastopole zasiahli tri strely. 
  • V smere na Tokmak Ukrajinci vstúpili do Novoprokopivky a Verbového.
  • Zdá sa, že Ukrajinci minimálne dočasne vzdali útok na Staromlynivku.
  • Mapy dňa – kam doletí ATACMS, Robotyne, Novodoneck a Novomajorsk.
  • Videá dňa – nové zábery na útok v Sevastopole; dron sa túla lesom; protidronová obrana v Bachmute.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za nedeľu 24. septembra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

ATACMS vojnu nevyhrá, ale môže z bojiska vyhnať napríklad ruské vrtuľníky. Dodanie rakiet ATACMS na Ukrajinu pripomína nekonečný príbeh. Brániaca sa krajina o ne prosí už dlho, Bidenova vláda rovnako dlho odoláva. Na základe prichádzajúcich signálov sa predpokladalo, že ich dodanie Američania konečne oznámia počas minulotýždňovej cesty Volodymyra Zelenského do Spojených štátov, kde vystúpil aj pred OSN. Nestalo sa. Joe Biden síce potvrdil nový balík vojenskej pomoci, ale o tejto zbrani v ňom nebolo ani slovo.

Lenže v piatok svetové médiá prišli s informáciou, že ATACMS na Ukrajinu predsa len prídu. Podľa NBC News to Biden Zelenskému potvrdil v osobnom rozhovore.

Je veľmi pravdepodobné, že Američania aj Ukrajinci by boli najradšej, keby táto zbraň prišla na bojisko bez predchádzajúceho varovania. Zvyčajne je to tak, že dodávky (nie zámer, ale ich fyzický príchod) nových typov oficiálne oznámia, keď sú už na Ukrajine. Pri ATAMCS to má mimoriadny význam. Príchod tejto rakety sám osebe vojnu nerozhodne, ale veľa vecí zmení a je jasné, že nikto nechce, aby mali Rusi čas pripraviť sa. Je preto možné, že ktosi nevydržal mlčať a cez NBC sa informácia dostala na svet predčasne. Rovnako možné však je, že išlo o kontrolovaný únik.

Podstatné je, že tentoraz už dodanie vyzerá ako takmer hotová vec. Čo rakety s maximálnym doletom 300 kilometrov dosiahnu? Jedno z najlepších vysvetlení na internete zverejnil bývalý profesionálny vojak Diller Payton. V americkej armáde slúžil práve na pozícii, v ktorej jeho úlohou bola koordinácia palebnej podpory bojujúcim jednotkám.

Ako prvé si treba uvedomiť, že ATACMS má

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie