Denník N

Ako som skúšal kúpiť marihuanu v New Yorku. Legálnych obchodov je stále iba zopár 

Predajňa Empire Cannabis Club v New Yorku. Foto - TASR/AP
Predajňa Empire Cannabis Club v New Yorku. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Z názvu nič nenapovedá, že by tu mali legálne predávať marihuanu. Obchod na námestí v strede Manhattanu sa volá Union Square Travel Agency, teda Cestovná agentúra na Union Square.

Ani z výkladu nič výrazne nekričí, aký tovar sa tu dá zohnať. Žiadny nápis „tráva v akcii“, „happy weed hour“ či podobne. Napriek tomu je tu rušno, zákazníci prichádzajú každú chvíľu a dobre vedia, čo tu dostanú.

Jedna z vecí, ktoré si v New Yorku rýchlo všimnete, je všadeprítomná vôňa marihuany. Cítiť ju v parkoch, na rušných uliciach, pri univerzitách, na Manhattane aj v Queense. Ako nadsadene povedal jeden Slovák, ktorý v New Yorku žije, kým v metre páchne moč, na ulici je to tráva.

Návštevníkom to hneď pripomenie, že štát New York patrí k 23 americkým štátom (plus District of Columbia), kde je marihuana zlegalizovaná na rekreačné užívanie. Dospelí Newyorčania môžu držať maximálne 85 gramov rastliny či 24 gramov v koncentrovanejšej forme a fajčiť ju na verejnosti tam, kde môžu fajčiť cigarety (v parkoch je to zakázané).

V Európe je marihuana legalizovaná iba na Malte a ani tam ju nemôžete fajčiť na verejnosti.

Keďže téma doslova visí vo vzduchu, chcem vyskúšať, ako funguje legálna kúpa marihuany v New Yorku.

Môže byť falošný

Po vstupe do obchodu Union Square Travel Agency ma vítajú dvaja zamestnanci. Prvý, volá sa Eric, má relatívne jednotvárnu, no dôležitú úlohu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie