Denník N

Ukrajinský veterán z jednotky SS zatienil Zelenského návštevu v Kanade

Kanadský parlament minulý piatok privítal Volodymyra Zelenského. Foto - TASR/AP
Kanadský parlament minulý piatok privítal Volodymyra Zelenského. Foto – TASR/AP

Západná Ukrajina sa ocitla medzi Hitlerom a Stalinom, pripomína analytik. Ukrajinská spolupráca s nacistami bola podľa neho predovšetkým o boji proti Červenej armáde, no symbolika spolupráce s nacistami je „vysoko problematická“.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Po niekoľkých dňoch na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku sa Volodymyr Zelenskyj cestou domov zastavil na prvej návšteve Kanady od začiatku totálnej ruskej vojny. Vrcholom programu ukrajinského prezidenta bolo jeho vystúpenie pred kanadskými poslancami.

Predseda parlamentu Anthony Ruta na ceremóniu pozval aj 98-ročného veterána Jaroslava Huňku. Toho predstavil ako „ukrajinského a kanadského vojnového hrdinu“, ktorý bojoval proti Rusku.

Zelenskyj ani kanadský premiér Justin Trudeau o jeho účasti vopred nevedeli. Obaja a spolu s nimi aj celý kanadský parlament mu tlieskali v stoji.

Po niekoľkých dňoch však kanadské médiá a židovské informácie upozornili, že Huňka počas druhej svetovej vojny bojoval v divízii SS Halič, podriadenej jednotkám nemeckých nacistov. Ruta sa medzičasom ospravedlnil a vyhlásil, že prijíma plnú zodpovednosť za svoje rozhodnutie.

Nie sú známe žiadne dôkazy, že by sa samotný Huňka priamo podieľal na vojnových zločinoch.

Kanadskí židia žiadali ospravedlnenie

V Kanade veľkolepé prijatie Huňku vyústilo do vážneho politického škandálu. Opozícia vyzýva premiéra Trudeua, aby sa ospravedlnil, hoci veteránovo prijatie bolo osobnou iniciatívou predsedu parlamentu.

Situáciu už zneužíva Rusko, hoci predstavitelia kanadských židov zdôrazňujú, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie