Denník N

Katalánski separatisti si pýtajú vysokú cenu za podporu vlády. Dnes amnestia, zajtra nové referendum?

Voliči strany PP v Madride protestovali proti možným amnestiám pre lídrov katalánskeho hnutia za nezávislosť. Foto: TASR/AP
Voliči strany PP v Madride protestovali proti možným amnestiám pre lídrov katalánskeho hnutia za nezávislosť. Foto: TASR/AP

Ak chce súčasný španielsky premiér Pedro Sánchez (PSOE) zostaviť vládu, potrebuje podporu katalánskej strany Junts, ktorú vedie bývalý regionálny premiér Katalánska Carles Puidgemont.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Španielsko musí vyriešiť zložitú dilemu,“ povedal Carles Puigdemont, na ktorom celá táto dilema stojí a padá.

Puidgemont je bývalý regionálny premiér Katalánska. Počas svojej vlády doviedol Kataláncov v roku 2017 k referendu o osamostatnení od Španielska, ktoré španielsky ústavný súd vopred vyhlásil za nelegálne.

Odvtedy žije v Belgicku, pretože v Španielsku by ho zatkli. To sa však možno zmení.

Španielsko sa ocitlo v patovej politickej situácii. Po júlových voľbách nevedia víťazi z pravicovej strany PP zostaviť vládu a socialisti z PSOE to zvládnu len vtedy, ak ich podporí Puidgemontova separatistická strana Junts.

Cena, akú si za podporu vypýtal? Amnestia pre viac ako 1400 ľudí, ktorí sa nejakým spôsobom podieľali na organizácii referenda.

V Madride vyšlo do ulíc 40-tisíc ľudí, aby proti tomuto kroku vyjadrili nesúhlas. „Dnes to je amnestia a zajtra to môže byť referendum,“ povedal pre Denník N na margo Puidgemontových požiadaviek španielsky politológ z Autonómnej univerzity v Madride Fernando Vallespín.

Viacerí upozorňujú, že Puidgemont nelegálne referendum neoľutoval, ale tvrdí, že by to urobil znovu.

Už pardony boli neprijateľné

Už keď súčasný premiér Pedro Sánchez (PSOE) udelil pred dvomi rokmi deviatim väzneným lídrom hnutia za nezávislosť pardon, bolo to pre jeho oponentov neprijateľné. Vtedajší líder strany PP Pablo Casado ich nazval „červenou čiarou, ktorú Sánchez nesmie prekročiť“ a premiérka autonómneho regiónu Madrid Isabel Díazová Ayusová z rovnakej strany tvrdila, že „ľudia sa dokážu vyrovnať s inými vecami, ale toto je neznesiteľné“.

V tom čase naprieč Katalánskom viseli žlté stužky, ktoré ľudia všade vešali na podporu „politických väzňov“. „Chceme vás doma,“ odkazovali im cez transparenty priviazané k plotom. Na balkónoch im viali žlto-červené katalánske vlajky, väčšinou vo verzii separatistov s modrou hviezdou, známej ako estelada. 

Len pár odvážnych si z okna zavesilo španielsku vlajku, ale v 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie