Denník N

Čína zbiera genetické informácie ľudí z celého sveta. Čo tým chce dosiahnuť a prečo je to hrozba

Si Ťin-pching na zjazde Komunistickej strany Číny. Foto - TASR/AP
Si Ťin-pching na zjazde Komunistickej strany Číny. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píšu Joby Warrick a Cate Brownová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Keď do srbského hlavného mesta Belehrad v apríli 2020 priletelo lietadlo, väčšina Európy žila v lockdowne. Lietadlo priviezlo dobre načasovaný dar od Čínskej ľudovej republiky.

Vnútri bol čínsky vynález zvaný Fire-Eye – sofistikované prenosné laboratórium schopné odhaliť infekcie spôsobené koronavírusom z malých genetických fragmentov, ktoré po sebe patogén zanecháva.

Srbi však čoskoro zistili, že to je len jedna z viacerých schopností zariadenia.

Fire-Eye excelovalo nielen pri odhaľovaní genetického kódu vírusov, ale aj ľudí. Podľa čínskych investorov dokážu jeho stroje dešifrovať genetické informácie obsiahnuté v bunkách každého človeka na zemi.

Koncom roka 2021, keď ešte stále zúrila pandémia, srbskí predstavitelia oznámili, že spolupracujú s čínskou spoločnosťou na premene laboratória na trvalé zariadenie s plánmi zozbierať a skúmať celé genómy srbských občanov.

Srbskí vedci boli nadšení a premiérka Ana Brnabićová pochválila Čínu za to, že dala balkánskej krajine „najrozvinutejšie zariadenie pre precíznu medicínu a genetiku v regióne“.

Teraz však laboratóriá Fire-Eye, z ktorých mnohé Čína darovala alebo predala do zahraničia, priťahujú pozornosť západných spravodajských služieb. Dôvodom je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína a Taiwan

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie