Denník N

Nevzdajme sa „európskych“ Maďarov

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor kandiduje za Modrí, Most-Híd 2023, podpredseda Most-Híd 2023

Péter Hunčík prednedávnom pre tento denník napísal komentár s názvom O „hlbokých“ Maďaroch. K úvahám o „hlbokých“ a „falošných“ Maďaroch ho primala smrť Milana Kunderu a jeho esej Únos Západu alebo tragédia strednej Európy.

Hunčíkov text je smutným príbehom. Je citlivým a presným svedectvom o nás, Maďaroch na Slovensku v 20. rokoch 21. storočia. Čím bližšie sa dostávame k voľbám, tým viac sa obávam o našu budúcnosť. Spoločnú budúcnosť Slovákov aj Maďarov na Slovensku. Nechcel by som sa dožiť toho, aby slovenská inteligencia o pár rokov na preživších portáloch bola nútená zverejňovať texty s podobnými úvahami. Bol by som rád, keby sme sme sa dobrovoľnému exilu predsa len mohli vyhnúť. Maďari aj Slováci. Spoločnými silami.

Verejná mienka na Slovensku za posledných pár rokov prešla obrovskými zmenami. Mnohí ľudia začínajú pochybovať o základných otázkach nášho bytia. Spochybňujú základy demokracie, naše členstvo v Európskej únii a NATO, prestávajú dôverovať vede, faktom a médiám. V tejto neútešnej situácii sme sa ocitli najmä v dôsledku dezinformačnej a hybridnej vojny. Posledným klincom do rakvy zdravého úsudku a racionality bolo chaotické vládnutie a vyčíňanie Igora Matoviča.

Mnohí mi môžu oponovať, že kampane na Slovensku sú vždy špinavé, vyostrené, napäté, plné klamstva. Čomu však čelíme prvýkrát, je, že riadená dezinformácia sa po 30. septembri môže stať integrálnou súčasťou oficiálnej štátnej komunikácie, ktorej postupne uverí výraznejšia časť populácie. Väčšina Slovenska prepadne skreslenej realite, ktorá poslúži na to, aby prívrženci predstaviteľov moci boli pod dokonalou kontrolou a zabezpečili tým udržanie moci v dlhodobom horizonte.

Výsledkom bude rozdelená až fragmentovaná spoločnosť bez kritického myslenia a schopnosti racionálnej komunikácie navzájom. Spoločnosť, v ktorej existujú len nepriatelia a nenávisť. Takú budúcnosť nám pripravuje Robert Fico. A momentálne všetko nasvedčuje tomu, že po 30. septembri sa mu to môže podariť.

My Maďari na Slovensku tento systém dôverne poznáme. Žiaľ. Podobný režim sa za uplynulých desať rokov podarilo vybudovať Viktorovi Orbánovi v Maďarsku. To, že jeho režim sa zatiaľ nikde inde v Európe nepodarilo implementovať, neznamená, že je šitý na mieru. Orbána alebo Maďarska. Bola by to slabá útecha a krátkozrakosť, ktorá by sa nám za krátky čas vypomstila.

Prečo sa obávam maďarského scenára? Lebo Ficovi ide o veľa. Ide mu o všetko. Navyše sa netají tým, že s režimom v Maďarsku sympatizuje, a ak berieme do úvahy aj tisícročnú spoločnú históriu a kultúrnu blízkosť Maďarov a Slovákov, nemám štipku pochybnosti o tom, že ak nás nebude dosť, v sobotu mu my sami pripravíme pôdu na to, aby našu slobodu výrazne okresal. Ficov úspech sa môže stať precedensom pre iných populistických hochštaplerov, ktorí precitnú a uvedomia si, že Orbánov systém nie je šitý na mieru, na mieru Maďarska. Riziko je teda obrovské, v hre nie je len budúcnosť Slovenska, ale osud celej strednej Európy.

Aby sme sa tomuto scenáru vyhli, nestačí poraziť Fica. Tak ako nestačilo poraziť Mečiara. Pred 25 rokmi sa demokratickým silám podarilo zachrániť budúcnosť Slovenska. Naša krajina takúto pomoc potrebuje aj teraz. Vládu, ktorá udrží našu euroatlantickú orientáciu, nevzdá sa podpory Ukrajiny, a liberálnu demokraciu nenahradí neliberálnou.

O tom sú tieto voľby. A hoci by som bol rád, keby PS porazilo Smer-SD, všetko nasvedčuje tomu, že samotné víťazstvo progresívcov nie je zárukou toho, že sa Slovensko nevykoľají.

A prečo v zápase o charakter štátu zohrávajú mimoriadne dôležitú úlohu proeurópski slovenskí Maďari? Nuž, ak sa predstavitelia proeurópskych Maďarov neudržia na nohách, Slováci všetkých Maďarov žijúcich na Slovensku priradia k prívržencom Orbánom financovanému, radikálnemu a populistickému strategickému partnerovi Fideszu. Ich výhra nás chtiac-nechtiac zmení na „hlbokomaďarskú“ masu. Aj pre nás Maďarov ide o veľa.

Hovorí sa, že táto krajina sa v rozhodujúcich chvíľach vždy mohla spoľahnúť na Maďarov. Na demokraticky a proeurópsky zmýšľajúcich Maďarov. Boli tu, keď ich krajina potrebovala. Sú tu aj teraz a potrebujú podporu európskych Slovákov.

Podporme sa navzájom. Proeurópski Maďari a Slováci, aby sa náš spoločný štát aj po voľbách pozeral smerom na Paríž a nepokukoval po Moskve.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Politici píšu

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie