Denník N

Predstavte si, že by vám zobrali mobily, počítače a odviezli vás do neznáma. Žilinskí gymnazisti zažili netradičný dejepis

Historik Ivan Kamenec a moderátor akcie Mňa sa to (ne)týka v žilinskej Novej synagóge Fedor Blaščák. Foto N - Vladimír Šimíček
Historik Ivan Kamenec a moderátor akcie Mňa sa to (ne)týka v žilinskej Novej synagóge Fedor Blaščák. Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Keby sa takto učili dejiny, zaujali by v školách takmer každého. Fakty podané pútavou formou, osobné príbehy z prvej ruky a to všetko spolu s paralelami do súčasnosti.

Minulý týždeň prebehol v štyroch mestách kultúrno-vzdelávací projekt pre stredoškolákov s názvom Mňa sa to (ne)týka. Jeho cieľom bolo netypickou formou priblížiť im témy holokaustu a antisemitizmu.

Najskôr na Evanjelickom kolegiálnom gymnáziu v Prešove, pretože práve žiačky tejto školy boli v prvom vojnovom židovskom transporte do Osvienčimu zo Slovenska.

Potom na Gymnáziu Pavla Horova v Michalovciach, pretože na jeho dvore boli sústreďovaní miestni Židia pred deportáciou.

Následne na Súkromnom konzervatóriu Dezidera Kardoša v Topoľčanoch, pretože v tomto meste sa v septembri 1945, len pár mesiacov po skončení 2. svetovej vojny, konal pogrom proti Židom.

A na záver v Novej synagóge v Žiline, pretože neďaleko nej z balkóna Katolíckeho domu v októbri 1938 vyhlásil Tiso autonómiu Slovenska. A tá znamenala aj tvrdé prenasledovanie Židov.

Žilinské podujatie sme si boli spolu s miestnymi žiakmi a žiačkami pozrieť aj my.

Nie je prednáška ako prednáška

Keď krátko pred deviatou ráno vchádzame do žilinskej Novej synagógy, na stoličkách pred pódiom sedí takmer tristo žiakov a žiačok. Sú z Gymnázia sv. Františka z Assisi a ďalších miestnych gymnázií.

Namiesto klasickej hodiny dejepisu majú na úvod prednášku historika Ivana Kamenca. Témou je holokaust a prvý slovenský štát. Počúvajú o dejinných súvislostiach jeho vzniku, o tom, prečo je otázka menšín na Slovensku taká citlivá, aj o tom, že antisemitizmus je najnebezpečnejší, keď sa stáva centrálnou politikou spoločnosti.

Tieto slová však nenudia. Silu majú aj preto, lebo sú postavené nielen na knihách a „neosobných“ veľkých dejinách. Starí rodičia Ivana Kamenca zahynuli v koncentračných táboroch, on ako dieťa prežil sedem mesiacov vojny ukrytý v bunkri. A 85-ročný historik vie, ako priblížiť ťažké témy dnešnej mladej generácii.

„Predstavte si, že by vám povedali, že musíte odovzdať vaše počítače, telefóny, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

2. svetová vojna

História

Hudba

Školstvo

Slovenský štát

Kultúra, Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie