Denník N

Hancko sa musel so spoluhráčmi skrývať. Fanúšikov Ajaxu zastavili až policajti na koňoch a slzotvorný plyn

Hráči Ajaxu, ilustračné foto. Foto - TASR/AP
Hráči Ajaxu, ilustračné foto. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Výnimočnosť nejakého úspechu alebo úspechov sa ukáže až v porovnaní s úplne opačným stavom.

Keď Erik ten Hag v troch zo štyroch po sebe idúcich sezónach vyhrával s Ajaxom tituly v holandskej lige, fanúšikovia to brali na ľahkú váhu. Vraj to je nový Paríž Saint-Germain. Že rozpočet, že jediný možný líder, že hráči, že história.

Potom však ten Hag odišiel do Manchestru United a Ajax sa prepadol. Jasným znakom toho je, že kým ten Hag odišiel len minulý rok, dnes je na lavičke už tretí „post-ten hagovský“ tréner – Maurice Steijn.

Všetok hnev a frustrácia vyvrcholili tento víkend. Bláznivý víkendový scenár zahŕňal dvoch Slovákov, pyrotechniku, poháre na ihrisku, rozkopávanie vlastného štadióna a okamžité prepustenie športového riaditeľa, ktorý prišiel s veľkou slávou len toto leto.

„Ľudia boli nahnevaní a deti vystrašené,” hovorí pre Denník N Michael Statham, expert na holandský futbal, ktorý pozorne sleduje aj aktuálne dianie v Ajaxe.

Ale pekne po poriadku.

Keď fanúšikovia ničia vlastný štadión

„Takéto správanie nie je súčasťou našej tímovej kultúry,” znelo vo vyhlásení klubu. Čo presne sa stalo?

Feyenoord v zostave so slovenským reprezentantom Dávidom Hanckom a Leom Sauerom na lavičke plienil slávny štadión Johan Cruyff Arena a do polčasu vyhrával už 3:0. Už za stavu 2:0 ktosi hodil na trávnik plastový pohár, na čo nasledovala krátka prestávka. Potom prišla pyrotechnika a svetlice. Ďalšia krátka pauza a návrat k zápasu.

„Na tribúne k obyčajným ľuďom neboli agresívni. Smerovali to na klub a hráčov. Keď však začali fanúšikovia hádzať veci na trávnik, priaznivci vyzerali byť nahnevaní a deti vystrašené,” objasňuje Statham.

Až tretí prečin divokých fanúšikov prinútil rozhodcu prerušiť slávny zápas s názvom De Klassieker. To bol druhý polčas, zostávalo dohrať 35 minút. „Vedenie Feyenoordu ma vôbec neprekvapilo. Fanúšikovia Ajaxu však vyzerali zničení, boli čoraz nervóznejší a dožadovali sa hlbokej zmeny v klube,” vysvetľuje expert.

Tým sa to však neskončilo. Diváci boli vo vytržení a to je stav, ktorý poznáme aj na Slovensku, väčšinou v prípade derby zápasu Slovana so Spartakom Trnava. Pokračovali aj po prerušení zápasu.

Začali ničiť vlastný štadión, do ktorého sa niektorí dokonca aj vlámali a z tých záberov skutočne mrazí. Veď sa presvedčte.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie