Denník N

Newsfilter: Kvôli Matovičovi stojíme nad priepasťou, ale Sulík ešte môže urobiť múdre rozhodnutie

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

1. Stojíme nad priepasťou. 2. Predvolebná debata Denníka N: Matovič útočil, ale Šimečka ho zvládol. 3. Najtransparentnejšiu kampaň majú PS, SaS a KDH.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hľadáš pestrý výber outdoorových značiek, ktoré to s prírodou myslia naozaj vážne? Navštív wilderoben.sk.

Správy vybrala a komentovala Monika Tódová

1. Stojíme nad priepasťou

Takýto finiš kampane v SaS nechceli. Namiesto toho, aby posledné dni opakovali, že majú najlepší program a sú garanciou ekonomického rastu, vysvetľujú správy svojho predsedu Richarda Sulíka so šéfom finančnej skupiny Penta Jaroslavom Haščákom.

Pre stranu, ktorá balansuje na hranici 5 percent, je to najhorší možný scenár.

Ak je komunikácia zverejnená Igorom Matovičom celá pravá, tak z nej vyplýva, že Haščák pripravoval podklady pre Sulíka v oblasti zdravotníctva a Sulík od neho žiadal PR pre poslankyňu Janu Bittó Cigánikovú, na čo Haščák odpovedal, že na to osobne dohliadne.

SaS však nie je len Richard Sulík, ale množstvo kvalitných politikov a hlavne političiek. Ak by sa nedostali do parlamentu, bola by to škoda.

Denník N od januára organizuje diskusie Ako zachrániť demokraciu a počas nich sme viackrát verejne povedali, že v SaS sú ľudia, ktorých sa oplatí krúžkovať, napríklad: Mária Kolíková, Vladimíra Marcinková, Slávka Henčeková, Ondrej Dostál alebo aj Alojz Hlina.

Čo hovoria na Sulíkovu komunikáciu oni?

Mária Kolíková pripomína, že ako ministerka spravodlivosti podala dovolanie proti Haščákovi, lebo bola presvedčená o dôvodnosti jeho stíhania pre korupciu. „Išlo o to, či sa vráti do väzby,” hovorí Kolíková s tým, že Sulík jej do práce nikdy nezasahoval, ani jej v prípade Haščáka nič nenaznačoval. Kolíková preto neverí, že by Sulík kryl nekalé praktiky kohokoľvek.

Na Kolíkovej dovolanie sa odvoláva aj Vladimíra Marcinková. „Kolíková je v SaS. Treba viac?” pýta sa poslankyňa a dodáva, že nikto nerobí pre veľkolepý návrat Fica viac ako Matovič.

Slávka Henčeková zase uviedla, že orgány činné v trestnom konaní by sa mali zaujímať o to, odkiaľ má Matovič súkromnú komunikáciu, ako ju mohol zverejniť a ako si dovoľuje „priamo obviňovať niekoho z korupcie na základe správ, z ktorých nič také nevyplýva”.

Aj Ondrej Dostál označil Matovičove ťahy za špinavé. Hovorí, že si nevie predstaviť, že by po zverejnení Gorily akokoľvek neformálne komunikoval s Haščákom alebo sa s ním radil, ale ani si nevie predstaviť, že by SaS mala na zdravotníctvo iný názor, ako prezentuje.

O tom, že by sme Matovičovi nemali skočiť na lep, hovorí aj Alojz Hlina.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Richard Sulík

SaS

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie