Denník N

Triezvy pohľad na program politických strán – alkohol nie je veľká téma, spotreba u nás výrazne stúpa

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Krátko pred voľbami počúvame od politikov, čo všetko treba na Slovensku zmeniť alebo opraviť, aby sme sa vyhli temným perspektívam. Prakticky nikto však v tejto súvislosti nespomína alkohol. Pritom je na to veľa dôvodov.

Štatistiky trestných činov, hospitalizácie na psychiatrii, samovražedné pokusy, opití vodiči na cestách, násilie v rodinách, nezvratne poškodené zdravie… To je len časť negatívnych dôsledkov alkoholizmu.

Čo s tým môžu robiť politici? Výrazne ich bolo počuť po tragickej nehode na Zochovej ulici v Bratislave, keď pred rokom Dušan Dědeček usmrtil päť mladých ľudí na autobusovej zastávke a ďalších osemnástich ťažko zranil. V krvi mal viac než dve promile.

Politici vyjadrovali zdesenie z tragédie (Dědeček dostal zatiaľ neprávoplatne 15-ročný trest). Prichádzali s návrhmi, ktoré by mali odrádzať vodičov sadať si za volant pod vplyvom alkoholu. Tie však ostali len vo verbálnej rovine.

Američania našli v Košiciach kultúru pitia na pracovisku

Neúspešný boj proti alkoholu sa tiahne celými modernými slovenskými dejinami. Spolky striezlivosti v polovici 19. storočia zakladali štúrovci. O tom, že budúcnosť patrí triezvym, uvažoval prvý československý prezident T. G. Masaryk.

Bratislavský pivovar Stein v roku 1952. Foto – TASR

Tieto názory sa však ťažko presadzovali v krajine, kde sa pred sto rokmi podával alkohol deťom, aby tuho spali – to bol zvyk, ktorý na Kysuciach zdokumentoval český lekár a spisovateľ Ivan Hálek. Alkoholová kultúra prežívala za každého režimu. Bonvivánom, ktorý popíjal pri kartách, bol aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Alkoholizmus

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie