Denník N

Triezvy pohľad na program politických strán – alkohol nie je veľká téma, spotreba u nás výrazne stúpa

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Krátko pred voľbami počúvame od politikov, čo všetko treba na Slovensku zmeniť alebo opraviť, aby sme sa vyhli temným perspektívam. Prakticky nikto však v tejto súvislosti nespomína alkohol. Pritom je na to veľa dôvodov.

Štatistiky trestných činov, hospitalizácie na psychiatrii, samovražedné pokusy, opití vodiči na cestách, násilie v rodinách, nezvratne poškodené zdravie… To je len časť negatívnych dôsledkov alkoholizmu.

Čo s tým môžu robiť politici? Výrazne ich bolo počuť po tragickej nehode na Zochovej ulici v Bratislave, keď pred rokom Dušan Dědeček usmrtil päť mladých ľudí na autobusovej zastávke a ďalších osemnástich ťažko zranil. V krvi mal viac než dve promile.

Politici vyjadrovali zdesenie z tragédie (Dědeček dostal zatiaľ neprávoplatne 15-ročný trest). Prichádzali s návrhmi, ktoré by mali odrádzať vodičov sadať si za volant pod vplyvom alkoholu. Tie však ostali len vo verbálnej rovine.

Američania našli v Košiciach kultúru pitia na pracovisku

Neúspešný boj proti alkoholu sa tiahne celými modernými slovenskými dejinami. Spolky striezlivosti v polovici 19. storočia zakladali štúrovci. O tom, že budúcnosť patrí triezvym, uvažoval prvý československý prezident T. G. Masaryk.

Bratislavský pivovar Stein v roku 1952. Foto – TASR

Tieto názory sa však ťažko presadzovali v krajine, kde sa pred sto rokmi podával alkohol deťom, aby tuho spali – to bol zvyk, ktorý na Kysuciach zdokumentoval český lekár a spisovateľ Ivan Hálek. Alkoholová kultúra prežívala za každého režimu. Bonvivánom, ktorý popíjal pri kartách, bol aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie