Denník N

Vývoj bojov (580 deň): Ako prvá svetová s kamerami na helmách. Ukrajinskí vojaci opisujú oslobodenie Andrijivky

Snímka z videa z útoku 3. útočnej brigády pri Andrijivke. Foto - TASR/AP
Snímka z videa z útoku 3. útočnej brigády pri Andrijivke. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

  • Novinári AP strávili dva týždne s vojakmi, ktorí oslobodzovali Andrijivku. 
  • Opisujú, ako strácajú priateľov, nevedia komunikovať s civilistami či ako sa im o vojne sníva. 
  • Ukrajinský generál hovorí, že minimálnym cieľom protiofenzívy je oslobodiť Tokmak. 
  • Graf dňa: Ruské rakety sa snažia vyhnúť ukrajinskej protivzdušnej obrane.
  • Videá dňa: Zasiahnutý Marder. 

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za pondelok 25. septembra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Vo vývoji bojov denne píšeme o posunoch frontu, nových nasadených zbraniach či stratách na oboch stranách. No možno sa dostatočne nevenujeme tomu, ako vojnu na vlastnej koži prežívajú bežní vojaci.

A pritom videá, ale aj svedectvá vojakov z frontu naznačujú, že sa to veľmi nelíši od života vojakov v prvej svetovej vojne, ako ho opisujú romány typu Na západe nič nové. Vojaci prežívajú strach, bolesť, vyčerpanie, stratu priateľov a pýtajú sa, kedy sa toto peklo skončí.

Najnovšie zo života jednej ukrajinskej jednotky priniesli svedectvo reportér a fotograf agentúry AP. S vojakmi z 3. samostatnej útočnej brigády, ktorá oslobodila minulý týždeň dedinu Andrijivka pri Bachmute, strávili dva týždne. Rozprávali sa s nimi či prezerali si gopro videá z heliem počas útokov. Článok je drsným svedectvom, ktoré opisuje nielen smrť vojakov, ale aj ich psychické rozpoloženie.

Vojaci z 3. útočnej brigády od januára takmer nonstop bojujú na fronte pri Bachmute. Jednu z najskúsenejších ukrajinských jednotiek tvoria hlavne dobrovoľníci. Väčšinou majú staršie zbrane a sovietsku ťažkú techniku.

Reportéri opisujú vojaka, ktorý má prezývku Kuriér. Dňa 6. septembra podnikla jeho jednotka v lese okolo Andrijivky útok na ruské pozície. Ruská guľka zasiahla veliteľa čaty s prezývkou Gagarin do ľavého ucha, na mieste bol mŕtvy.

Kuriér mal zastať jeho miesto veliteľa. Nebol čas na smútok, rozkaz znel jasne:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie