Denník N

Poľskom otriasa škandál okolo udeľovania víz. Môže sa dotknúť aj Slovenska

Migranti za plotom na poľsko-bieloruskej hranici. Ilustračné foto - TASR/AP
Migranti za plotom na poľsko-bieloruskej hranici. Ilustračné foto – TASR/AP

Kauza bezbrehého udeľovania poľských víz môže mať pre krajinu vážne následky. V extrémnom prípade môžu USA zrušiť bezvízový styk pre Poliakov a Poľsko môže byť vyhodené zo schengenského priestoru.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Právo a spravodlivosť zameralo svoju kampaň do veľkej miery na boj proti imigrantom a urobilo z nej dôležitú tému verejnej diskusie. Aj keď samotných Poliakov to až tak nezaujíma.

PiS naplánovala na deň volieb kontroverzné referendum, v ktorom sa Poliaci môžu rozhodnúť, či chcú prijať mechanizmy EÚ na prijímanie utečencov. Medzitým nedávno odhalili masívny vízový škandál politikov PiS, ktorý sa týkal nedávno odvolaného námestníka ministra zahraničných vecí Piotra Wawrzyka.

So súhlasom poľských úradov sa masovo predávali víza do EÚ a Poľsku teraz dokonca hrozí pozastavenie členstva v schengenskom priestore. V extrémnych prípadoch sa pasové kontroly môžu objaviť aj v Tatrách a na Orave a Slovensko bude musieť obnoviť infraštruktúru hraničných priechodov s Poľskom, zatvorených v roku 2007 práve pred vstupom do schengenského priestoru.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Poľské voľby

Svet

Teraz najčítanejšie