Denník N

Lekárka o liekoch na chudnutie typu Ozempic: Je to radikálne riešenie porovnateľné s operáciou na zmenšenie žalúdka

Lekárka a vedkyňa Adela Penesová pôsobí v diabetologickej a obezitologickej ambulancii Ústavu klinického a translačného výskumu Biomedicínskeho centra SAV. Foto N - Tomáš Benedikovič
Lekárka a vedkyňa Adela Penesová pôsobí v diabetologickej a obezitologickej ambulancii Ústavu klinického a translačného výskumu Biomedicínskeho centra SAV. Foto N – Tomáš Benedikovič

Európska lieková agentúra (EMA) preskúmava, či je užívanie antiobezitík Saxenda, Wegovy a Ozempic spojené so samovražednými myšlienkami a sebapoškodzovaním.

Výsledky by sa mali zverejniť v novembri.

Liek Saxenda obsahuje účinnú látku liraglutid a používa sa na liečbu obezity. Lieky Wegovy a Ozempic obsahujú účinnú látku semaglutid. Prvý z nich je určený na liečbu obezity, druhý na cukrovku 2. typu, no pre rovnakú účinnú látku ho off-label – teda na inú indikáciu ako schválenú – možno použiť aj na liečbu obezity.

Pre akých pacientov sú tieto lieky určené, ako fungujú a prečo majú dospelí a deti na Slovensku problém s nadváhou a obezitou, vysvetľuje lekárka a vedkyňa Adela Penesová z Biomedicínskeho centra SAV.

V rozhovore sa dočítate aj:

  • aká je účinnosť semaglutidu pri redukcii hmotnosti a koľko ľudí na Slovensku používa antiobezitiká typu GLP-1;
  • aké majú antiobezitiká typu GLP-1 vedľajšie účinky a prečo by potenciálne mohli byť spojené so samovraždenými myšlienkami;
  • či možno zdravý životný štýl dosiahnuť len chudnutím, prečo nastáva jojo efekt a čo je emočné jedenie.

Pre akých pacientov sú určené lieky na chudnutie Ozempic, Wegovy a Saxenda?

Antiobezitiká typu GLP-1 (glukanónu podobný peptid-1 – pozn. red.) s účinnou látkou liraglutid a semaglutid sú určené pre pacientov s vyšším – 2. a 3. – stupňom obezity. Výnimočne sú určené aj pre pacientov s 1. stupňom obezity alebo nadváhou, ktorí majú iné komorbidity.

Semaglutid možno použiť, ak ide o obézneho diabetika s ďalšími komplikáciami, napríklad hypertenziou či koronárnou chorobou srdca. Komerčný názov tohto lieku je Ozempic. Pri kombinácii obezity a diabetu 2. typu sa u nás používa už niekoľko rokov. Semaglutid je antidiabetikum a redukcia hmotnosti je vedľajší efekt.

Čiže tieto lieky nie sú určené pre tých, ktorí chcú schudnúť pár kíl do „dokonalej“ postavy?

Sú určené len pre ľudí s obezitou 2. a 3. typu. Ako lekári sa musíme riadiť odporúčaniami odborných spoločností. Ak by som liek predpísala pacientovi, ktorý má napríklad BMI 31 a chce schudnúť posledných pár kíl, vystavím ho obrovskému riziku potenciálnych nežiaducich komplikácií.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Chudnutie

Rozhovory

Slovensko, Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie