Denník N

Najčudnejšia konšpiračná teória? Na Marse pracujú unesené deti ako sexuálni otroci a budujú tam kolóniu, vraví psychológ

Holandský sociálny psychológ a behaviorálny vedec Jan-Willem van Prooijen. Foto N - Vladimír Šimíček
Holandský sociálny psychológ a behaviorálny vedec Jan-Willem van Prooijen. Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ani extrémistické skupiny nie sú vždy násilné a aj pre ne platí, že prechod od slov k násiliu je veľký krok, vraví v rozhovore holandský psychológ Jan-Willem van Prooijen. Vedec je popredným svetovým odborníkom na konšpiračné myslenie, radikalizáciu a extrémizmus.

Na Slovensko prišiel, aby vystúpil na sympóziu o konšpiračných teóriách, radikalizme a populizme. Jeho prednáška „Viera v konšpiračné teórie a extrémizmus“ sa konala 27. septembra v Centre vedecko-technických informácií SR v Bratislave.

Jan-Willem van Prooijen vraví, že čím je človek väčší narcis, tým väčšia je aj pravdepodobnosť, že bude veriť konšpiračným teóriám. „Ak si myslíte, že vakcínam bez akéhokoľvek vzdelania rozumiete lepšie ako vedec, ktorý sa tomuto výskumu venuje desiatky rokov, musíte si byť veľmi sebaistý.“

V rozhovore sa dočítate aj:

  • prečo konšpiračné teórie vyobrazujú „druhých ľudí“ z iných skupín ako zlých či morálne skazených;
  • či sa v ťažkých časoch – pandémia či vojna – zvyšuje viera v konšpiračné presvedčenia a či konšpiračné presvedčenia predpovedajú zvýšenú podporu pre autokratické formy vlády;
  • ako znížiť výskyt konšpiračných presvedčení v spoločnosti.

Čo má spoločné terorista Anders BreivikBrentonom Tarrantom, ktorý v roku 2019 zaútočil na mešity na Novom Zélande a zabil 51 moslimov?

Obaja verili v niektorú z verzií teórie o náhrade bielej populácie riadenou migráciou (z angl. Great Replacement Theory), väčšinou moslimami. Breivik priamo inšpiroval Tarranta. Obaja vydali online manifesty – ten Breivikov mal 500 strán, zatiaľ čo Tarrantov okolo 70 až 80 strán. Nazval ho „Great Replacement“. Ide o krajne pravicovú extrémistickú konšpiračnú teóriu.

Niektoré extrémistické skupiny idú ešte ďalej a hovoria o „genocíde belochov“. Táto teória má všetky prvky teórie o náhrade bielej populácie, ale obsahuje aj ďalšie tajné sprisahania, napríklad o cieli zabiť bielu populáciu tým, že sa uľahčia potraty. Čiže oboch tých ľudí spájajú konšpiračné predstavy typické pre krajnú pravicu. Spája ich aj násilie.

Minulý október zabil Juraj Krajčík na Zámockej ulici v Bratislave dvoch členov LGBTI+ komunity a za svoj vzor označil aj spomínaného Tarranta. Vo svojom manifeste Krajčík vinil židov z pretláčania LGBTI+ ideológie alebo im pripisoval zodpovednosť za masovú migráciu či úpadok spoločnosti. Prečo si niektorí ľudia myslia, že židia „tajne ťahajú za nitky svetového diania“?

Antisemitské konšpiračné teórie tu máme prinajmenšom 2-tisíc rokov a na mnohých miestach sveta sú stále veľmi rozšírené. Sú napojené na militantné extrémistické ideológie – krajnú pravicu alebo moslimských a kresťanských fundamentalistov. Popravde neviem, prečo sa toľko konšpiračných teórií týka práve židov. Vo všeobecnosti možno povedať, že konšpiračné predstavy sa tvoria o skupinách, ktoré sú odlišné a spoločnosť im nedôveruje. Židia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Človek

Hoaxy a propaganda

Omyly mysle

Rozhovory

Veda

Teraz najčítanejšie