Denník N

Danko už nestavia na slušnosť a odbornosť. Zaujíma ho rusofilný, nahnevaný volič so sklonmi ku konšpiráciám

Danko cieli na voličov, ktorí žijú v predstave, že hlavnou hrozbou na Slovensku sú liberáli. Foto - SNS
Danko cieli na voličov, ktorí žijú v predstave, že hlavnou hrozbou na Slovensku sú liberáli. Foto – SNS

Predseda SNS sa pragmaticky spojil s ľuďmi, ktorých by sa pred pár rokmi ešte štítil. Stávka na hrubosť, homofóbiu a sprisahanecké teórie mu podľa prieskumov vychádza.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď sa Andrej Danko vo voľbách 2016 prvýkrát ako predseda strany dostal so Slovenskou národnou stranou do parlamentu, kampaň postavil na chytľavých heslách „hrdo, odborne, slušne“. Na kandidátku s ním išli aj viaceré známe tváre, ktoré sa presadili v športe – bývalí futbaloví reprezentanti Dušan Tittel či Tibor Jančula.

Dankova SNS v roku 2023, to je už úplne iná zostava. Hlavnými oporami sú ľudia, ktorí sa preslávili hlavne na Facebooku: sympatiami k Putinovmu Rusku, konšpirovaním o Sorosovi či homofóbiou.

V roku 2016 aspoň deklaroval slušnosť, dnes sa opiera o poslanca Tomáša Tarabu, ktorý sa zviditeľnil snahou zosmiešňovať  prezidentkinu neplnoletú dcéru, alebo starostu Očovej Rudolfa Huliaka, ktorý sa prezentuje krčmovými vtipmi, ako globálne otepľovanie spôsobujú gejovia z podniku Tepláreň.

SNS sa už ani nehrá na odbornosť. V roku 2016  jej volebný program aspoň na prvý pohľad pôsobil dojmom, že si s ním dali prácu. Mal takmer 50 strán, našli ste tam opatrenia ako zrušenie daňových licencií, nový stavebný zákon či zamestnanecké penzijné pripoistenie.

Súčasný program má necelé tri strany a okrem zastavenia vojenskej pomoci Ukrajine sa zameriava na rozdávanie peňazí: na výstavbu diaľnic, na dôchodcov, študentov, rodiny s deťmi, podnikateľov či ľudí s hypotékami. Keď sa Danka v televíznych debatách spýtali, kde na to štát zoberie, jednoducho odpovedal, že si požičia. Bez dodatku, za koľko.

Staršie kauzy už neprekážajú

Danko sa v aktuálnej kampani spolieha na to, že jeho voliči sú ku kauzám SNS ľahostajní. V auguste v debate na TA3 nemal zábrany vyhlásiť, že svoju rigoróznu prácu odpísal – s dodatkom, že je to podľa neho právne úplne v poriadku.

„Moja práca nebola nikdy plagiát. V roku 1998 mohlo byť aj 100 percent cudzieho textu,“ vyhlásil s tým, že v jeho rigoróznej práci bolo 96 percent cudzích textov.

Neprekážajú mu ani ďalšie veci, ktoré pred pár rokmi považoval za problém. Napríklad štvorkou na kandidátke je podnikateľ a podpredseda strany Ján Krišanda, o ktorom novinári zistili, že v rokoch 2014 a 2017 bol v pravidelnom kontakte s Marianom Kočnerom. S odsúdeným podvodníkom konzultoval obchody s nehnuteľnosťami, ale aj žaloby na bratislavských súdoch, na ktoré mal Kočner vplyv.

„Bola to pre mňa nová informácia, okamžite som sa o priebehu tejto komunikácie informoval a vyhodnotili sme to tak, že bude lepšie, pokiaľ sa v tejto etape nebude zúčastňovať volieb,“ povedal Danko krátko pred voľbami vo februári 2020, keď Krišandu stiahol z kandidátky.

O tri a pol roka neskôr je Krišanda na kandidátke a jeho kontakty s Kočnerom už pre Danka nie sú témou.

Podpredsedu SNS Krišandu v roku 2020 ešte Danko obetoval, dnes už jeho kontakty s Kočnerom neprekážajú. Foto – FB JK

Ako čítať Andreja Danka

Politik Danko sa vyznačuje prispôsobivosťou a pragmatizmom. Tieto jeho črty pomenoval v roku 2016 dnes už zosnulý politológ Miroslav Kusý, s ktorým sa Danko pri svojom vstupe do politiky niekoľkokrát stretol, aby si od neho nechal vysvetliť teoretické základy z politiky.

Kusý zo vzájomných rozhovorov nadobudol dojem, že Danko je z hľadiska svetonázoru úplne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Danko

SNS

Slovensko

Teraz najčítanejšie