Akou prioritou sú pre politikov inovácie?

Problém Slovenska spočíva v tom, že čas medzi nápadom a jeho realizáciou je extrémne dlhý.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Autor je štátny tajomník MH SR
Prvé slová prvého ponovembrového prezidenta Václava Havla v prvom novoročnom prejave hlavy štátu popoludní 1. januára 1990 boli: „Naše země nevzkvétá.“ Tromi slovami zotrel celé to obludné klamstvo o večne „rozkvitajúcej“ spoločnosti a ekonomike komunisticko-socialistického typu, ktorým nás vtedy desaťročia kŕmili v médiách, v školách, na schôdzach…
Samozrejme, žijeme v zásadne inom kontexte. Máme slobodu vyjadrovania, vyznania, pohybu, podnikania a slobodne si volíme politickú reprezentáciu. Teda možnosti, o ktorých sme vtedy len snívali. No vyzerá to tak, že toto Havlovo stručné konštatovanie aj v súčasnosti na adresu Slovenska stále platí. Stačí stav u nás porovnať s Českom, Poľskom, nehovoriac o Rakúsku, ktoré sme kedysi chceli dobiehať.
Radšej idú do cudziny
Komu nestačí toto senzorické poznanie, odporúčam pozrieť si naše umiestnenie v Európskom inovačnom rebríčku (EIS – European Innovation Scoreboard), kde je Slovensko medzi 27 členskými štátmi na 24. mieste. Ide o kompozitný indikátor pozostávajúci z 32 čiastkových indikátorov v štyroch hlavných oblastiach: rámcové podmienky, investície, inovačné aktivity a dopady. Slovensko sa tu považuje za „nastupujúceho“ inovátora v skupine najslabších krajín. Ak sa tempo zlepšovania zásadne nezvýši, prepad v inovačnej výkonnosti sa bude zväčšovať.
Poďme si to povedať polopatisticky. Problém Slovenska spočíva v tom, že čas medzi nápadom a jeho realizáciou je extrémne dlhý. Bariéry medzi okamihom invencie, teda vzniku nápadu, a jeho realizácie v praxi tvorí priveľká byrokracia, preregulovanosť, často ťažší prístup k financiám, neochota riskovať. A nezabúdajme ani na také „národné vlastnosti“, ako je závisť a neschopnosť dopriať inému úspech…
Výsledkom je, že dobré nápady uzrú svetlo sveta až po neuveriteľnej tortúre pri zdolávaní vyššie opísaných prekážok. Alebo ich autori radšej idú do cudziny a zrealizujú ich tam, kde sú buď vítaní, alebo kde je cesta k ich realizácii podstatne priechodnejšia. A potom obdivujeme úspešných Slovákov v zahraničí. Vlastne obdivujeme ich príspevok k prosperite na západ od nás.
Predbiehajú nás
Za necelý rok pôsobenia na čele rezortu hospodárstva nemám pochybnosti o tom, že máme výnimočných vedcov. Na univerzitách študujú kvalitní ľudia. Máme teda jednotlivcov. Jednotlivcov s výnimočným nadaním a so schopnosťami hľadať riešenia. No tam sa to často končí. Nastupuje prevládajúca frustrácia z procesov a ich nastavenia. Na ich citeľnú zmenu je potrebný ťah na bránku všetkých hráčov, a to hlavne štátu!
Štátna správa je v SR zaťažená rezortizmom.