Denník N

Od Fica do Fica, Slovensko 2.0 a ďalšie tipy na filmy, ktoré by ste si mali pozrieť pred voľbami

Osem osobností vybralo svoje tipy na filmy, ktoré sa oplatí vidieť pred voľbami. Foto - DAFilms.sk
Osem osobností vybralo svoje tipy na filmy, ktoré sa oplatí vidieť pred voľbami. Foto – DAFilms.sk

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dnešné vydanie tipov, čo pozerať online, je špeciálne. Pripravili sme ho v spolupráci so streamovacím portálom DAFilms.sk. Ten zostavil novú programovú sekciu Slovensko pred voľbou.

Vznikla na základe ankety medzi niekoľkými osobnosťami z rôznych oblastí spoločenského života, ktoré si kurátorky portálu vážia pre ich prácu aj občianske postoje. Položili im otázku: Aký film by si ľudia mali pozrieť pred parlamentnými voľbami a prečo? 

Odpovedali historik Dušan Kováč, herečka Táňa Pauhofová, sociológ Michal Vašečka, vedec Pavol Čekan, psychologička Zuzana Labašová, hudobníci Michal Kaščák a Jonatán Pastirčák, vinárka a hudobníčka Agnes Lovecká.

Ide o ich osobné odporúčania na filmy z aktuálneho katalógu DAFilms, „ktoré majú schopnosť otvárať divákom oči a klásť tie správne otázky“. Online kolekcia filmov je pre divákov sprístupnená zdarma od 28. do 30. septembra, stačí sa zaregistrovať. Pre predplatiteľov alebo pri kúpe jednotlivých titulov je k dispozícii bez časového obmedzenia.

Slovensko 2.0

Dušan Kováč
historik

Film Slovensko 2.0 sa skladá z desiatich krátkych filmov rôzneho žánru. A niektoré z tých filmov sú veľmi dobrou diagnózou našej slovenskej súčasnosti. Našu súčasnosť spoluvytvárajú slovenskí voliči. Voliči v roku 2023 budú spoluvytvárať budúce Slovensko 3.0. Bude ten obraz budúceho Slovenska aspoň trocha iný?

Nech je svetlo

Táňa Pauhofová
herečka

Vrelo odporúčam film Nech je svetlo. Lebo je skvelý, silný, bohužiaľ, stále aktuálny. Lebo je poctivý. Lebo budete mať zážitok. Lebo to treba vidieť – pokojne aj viackrát. Lebo si tu tak žijeme obklopení mylným a škodlivým výkladom knihy kníh a oslavami extrémizmu, ktoré sa skrývajú za oslavu národa, obklopení všadeprítomným strachom a máme pocit, že nás sa to netýka. Môže. Marko Škop natočil výbornú štúdiu, ktorá prináša svetlo. Neostane mrchavá ťažoba. Veľmi si želám, aby sme ju od októbra necítili ani my.

Papierové hlavy

Michal Kaščák
hudobník a organizátor festivalu Pohoda

Pred voľbami rozhodne odporúčam pozrieť si dokument Papierové hlavy od Dušana Hanáka z roku 1995. Pozrite si, ako sa ľudia smejú na „panákoch“ v oblekoch a s veľkými hlavami vykrikujúcimi nezmyselné blabla – na paródii na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Tipy na filmy a seriály

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie