Denník N

Rusi sa snažia vyvrátiť správy o smrti admirála Čiernomorskej flotily

Na satelitnej snímke Planet Lab vidieť dym stúpajúci z budovy vedenia ruskej Čiernomorskej flotily po ukrajinskom útoku v piatok 22.9.2023. Foto: TASR/AP
Na satelitnej snímke Planet Lab vidieť dym stúpajúci z budovy vedenia ruskej Čiernomorskej flotily po ukrajinskom útoku v piatok 22.9.2023. Foto: TASR/AP

Ak Ukrajina skutočne útočila preto, lebo vedela o prebiehajúcom stretnutí ruských námorných dôstojníkov v Sevastopole, tak nejde len o vojenský, ale aj spravodajský úspech.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V piatok Ukrajina pálila rakety smerom na Krym. V Sevastopole platil poplach ešte hodinu po tom, ako trosky rakety dopadli neďaleko móla. Ako neskôr na Telegram napísal gubernátor mesta Michail Razvožajev, ďalšia troska dopadla v parku a museli ju ohradiť policajnou páskou. Premávku trajektov v meste zastavili.

Najdôležitejším cieľom však bola budova veliteľstva ruskej Čiernomorskej flotily, v ktorej prebiehalo stretnutie vysokopostavených ruských námorných dôstojníkov.

A z tej sa po útokoch dymilo minimálne na dvoch miestach.

Ukrajinské ministerstvo obrany v pondelok uviedlo, že počas útoku zomrel jeden z najvyšších ruských námorných dôstojníkov a veliteľ Čiernomorskej flotily admirál Viktor Sokolov. Moskva smrť vysokopostaveného admirála nepotvrdila a vyvrátiť sa to pokúša zverejnením videa na Twitteri, na ktorom Sokolova vidieť.

V utorok na obed nebolo isté, či je video pravé alebo či nie je staré. Ak by sa jeho smrť potvrdila, išlo by o jeden z najúspešnejších ukrajinských útokov na Krym.

Nielen vojenský, ale aj spravodajský úspech

Ukrajina si piatkový útok vybrala práve pre prítomnosť ruských námorných dôstojníkov v Sevastopole. V pondelok po útoku uverejnili, koľko významných vojakov tu údajne Rusi stratili.

„Po údere na veliteľstvo ruskej Čiernomorskej flotily zomrelo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie