Denník N

V Česku si mysleli, že Fico už skončil. Medzi Babišom a ním vidia jeden dôležitý rozdiel

Andrej Babiš a Robert Fico v roku 2018 ako premiéri. Foto – TASR/AP
Andrej Babiš a Robert Fico v roku 2018 ako premiéri. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Slovenské voľby v týchto dňoch dominujú aj v českom mediálnom priestore. Ako hovorí komentátor portálu Seznam Zprávy Jindřich Šídlo, vzniká o nich oveľa väčší počet textov, podcastov či debát než v minulosti. Jedným z dôvodov je možný návrat Roberta Fica.

„Ešte pred niekoľkými rokmi sa nám zdalo, že éra Roberta Fica sa skončila. A dnes stojíme pred reálnou možnosťou, že zostaví vládu,“ vysvetľuje pre Denník N Šídlo, ktorý dlhodobo sleduje aj situáciu na Slovensku.

K voľbám na Slovensku sa vyjadril aj český prezident Petr Pavel, ktorý pri nedávnej návšteve New Yorku vyhlásil, že mu niektoré Ficove názory pripomínajú ruskú propagandu. Zároveň otvorene povedal, že jeho prípadné zvolenie by mohlo zhoršiť česko-slovenské vzťahy.

Následne v rozhovore pre Deník N dodal, že s Ficom sa „na množstvo vecí pozerá úplne inak“. „Určite by nebolo jednoduché zladiť to, že s prezidentkou budeme mať rovnaké názory a prípadný premiér by mal úplne iné názory,“ vysvetlil.

Fico jeho vyjadrenia kritizuje a tvrdí, že ako českému prezidentovi mu neprináleží komentovať predvolebné dianie na Slovensku.

Šídlo: Situácia sa zmenila

Mohlo by Ficovo zvolenie naozaj skomplikovať vzťahy medzi Českom a Slovenskom, ktoré predstavitelia oboch krajín dlhodobo označujú za príklad spolupráce pre celú Európsku úniu?

Šídlo pripomína, že za

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Petr Pavel

Robert Fico

Voľby 2023

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie