Denník N

Otec Jána Kuciaka: Dosť sa bojím, ako voľby dopadnú. Fico je manipulátor a Matovič populista

Jozef Kuciak je už na dôchodku. Žije v Štiavniku pri Bytči. Foto N - Tomáš Benedikovič
Jozef Kuciak je už na dôchodku. Žije v Štiavniku pri Bytči. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Otec zavraždeného novinára Jána Kuciaka v rozhovore vraví, prečo má strach z výsledku blížiacich sa volieb a návratu Smeru k moci. Jozef Kuciak sa ešte definitívne nerozhodol, komu dá hlas, ale voliť určite pôjde.

Politikom vyčíta živenie nenávisti medzi ľuďmi. Pri otázke, čo by spravil, keby stretol predsedu Smeru Roberta Fica, zareagoval: „Vlastne ani neviem. Asi by som ho opľul, i keď je to proti môjmu presvedčeniu.“

Každý deň chodí s manželkou Janou a synom Jozefom na cintorín zapáliť sviečku nebohému synovi, ktorého vo februári 2018 s jeho snúbenicou Martinou Kušnírovou zavraždili v dome vo Veľkej Mači pri Galante.

V rozhovore sa dočítate:

  • čo si myslí o Robertovi Ficovi, ktorý spochybňuje vyšetrovanie korupčných káuz;
  • čo zazlieva bývalému šéfovi polície Tiborovi Gašparovi, ktorý kandiduje za Smer;
  • prečo podľa neho zlyhalo vládnutie koalície OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí;
  • aký má názor na Igora Matoviča;
  • prečo sa mu nepáčia útoky na novinárov;
  • ako uvažoval o hladovke pred úradom vlády.

Ako prežívate tieto dni krátko pred voľbami?

Sú to také zmiešané pocity. Dosť sa bojím, ako voľby dopadnú a ako bude pokračovať naša spoločnosť. To je jedna vec. Druhá vec je, že stále čakáme, ako dopadne na Najvyššom súde odvolanie v prípade objednávok vrážd. Mám obavy, či toto naše konanie neovplyvní výsledok volieb.

Dokáže vás niečo v týchto dňoch potešiť?

Máme vnúčika, druhého na ceste. Sú veci, ktoré potešia.

Z čoho máte najväčšie obavy v súvislosti s voľbami? Akým smerom sa uberie krajina?

Najväčšie obavy mám z toho, že bude tento marazmus pokračovať. Keď sa aj rozprávam s ľuďmi, je to trošku na vážkach, ako sa u nás vníma korupcia. Viem, že ľudia sú zvyknutí ešte zo starých, komunistických čias, že všetko je spoločné. Aspoň tie staršie ročníky, s ktorými ja viac komunikujem, to berú tak, že aj v škole nás učili: všetko je spoločné vlastníctvo. Súkromné vlastníctvo v podstate neexistovalo. Každý si mohol zobrať, čo potrebuje, taká bola idea komunizmu.

Bolo heslo „kto neberie, okráda svoju rodinu“…

Presne tak, ľudia si zvykli, že sa berie. Veľa ľudí, a aj mladšie ročníky, je presvedčených, že každý politik kradne. A to podľa mňa ovplyvňuje pohľad na korupciu.

Veľa sa hovorí, že voľby budú aj o tom, či sa vráti mafia. Bojíte sa, že sa vrátia časy, ktoré pripravili vášho syna a nevestu o život?

Mám z toho obavy. Keď zoberiem začiatok kampane, veľa strán sa vyhranilo voči Smeru. Lenže postupne sa to nejako vyrovnáva a už je málo takých vyhlásení strán, ktoré sa ozaj vyhraňujú proti spoločnej vláde so Smerom. Hrozí, že sa Smer so svojimi preferenciami do vlády dostane a systém našich ľudí bude pokračovať.

Mnohí hovoria, že ani Hlas nie je iný, je to iba Smer 2.0. Čo si myslíte vy?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Igor Matovič

OĽaNO

Robert Fico

Rozhovory

Smer

Voľby 2023

Vražda Jána Kuciaka

Slovensko

Teraz najčítanejšie