Denník N

Pražský Lunchmeat Festival opäť oslavuje progresívnu elektronickú hudbu a digitálne umenie

Foto - Jakub Doležal
Foto – Jakub Doležal

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Každoročná medzinárodná udalosť venovaná progresívnej elektronickej hudbe a novomediálnemu umeniu – Lunchmeat Festival – začala svoj štrnásty ročník. Päťdenný program znovu sľubuje poctivo odkurátorovaný program v štyroch pražských lokáciách. Od 25. do 30. septembra sa tam objaví vyše päťdesiat umelcov z celého sveta – legiend aj nových talentov.

Program ponúka premiérové uvedenie nového materiálu od významných českých a slovenských hudobníkov, ako sú Petra Hermanová, Martyyna, Koruth, Oliver Torr a Axonbody, DOOM’D (Trauma a oxoo), ale aj vystúpenia súčasných umelcov, ktorí hýbu svetovou scénou. Medzi nimi sú Evian Christ, Minor Science, Marina Herlop, Hyd alebo Pinch.

„Lunchmeat Festival si už získal výraznú pozornosť od svetových médií, každý rok máme viac a viac návštevníkov zo zahraničia. Získali sme dosť sebavedomia na to, aby sme tento rok mohli do line-upu zaradiť talentovaných domácich interpretov v jednej línii so svetovými hviezdami,“ hovorí Jakub Pešek, riaditeľ festivalu. Tento ročník navyše nabúrava status quo tradičného festivalového programu a všetkých interpretov prináša ako seberovných. Žiadni headlineri, žiadni predskokani. Pre organizátorov je to spôsob, ako pracovať na udržateľnosti lokálnej komunity a ako dať priestor novým menám, ktoré robia festival unikátnym v celosvetovom meradle.

Festival otvorila tanečná performance Higher XTN od Michele Rizzo, ktorá bola predvedená 21. septembra na otvorení novej výstavy v Národnej galérii. Festival sa následne presunul do CAMPu, kde budú predstavené diela vytvorené špeciálne pre miestne obrovské plátno s rozmermi 20 x 4 metre. V stredu sa program koná v divadle Archa, kde prebehne epická 3D performancia Hakanaï, vytvorená na základe fyzického pohybu. Zároveň sa bude konať tanečná párty v klube Ankali, na ktorej vystúpia umelci, ako je bela, kórejské „hudobníctvo“ s vplyvmi z ľudovej hudby a klubovej kultúry, ako aj Sarkawt Hamad, dídžej z amsterdamskej scény.

Vrcholom festivalu bude predlžený víkend 28. – 30. septembra v betónovom podzemí Veľtržného paláca Národnej galérie, pražskej perly funkcionalizmu. Na štátny sviatok, 28. septembra, si môžete vychutnať dídžejský set od zakladateľa kultového labelu PAN, Billa Kouligasa, a výnimočnú vokálnu akrobaciu Mariny Herlop. V piatok bude program zahŕňať audiovizuálny zážitok Aelcrush od dua Sin Maldita a Lei, ako aj konfrontačný a „mind-bending“ AV projekt Void dvojice Slikback a Weirdcore. Sobotu ozvláštni vystúpenie Oceanic, Space Drum Meditation a Voices from the Lake. Vo svetovej premiére sa predstaví dielo Weaving Fields – spolupráca hudobníčky SØS Gunver Ryberg a 3D animátorky Sybil Montet, jeden z projektov podporovaných festivalom. Sobotňajší večer zároveň ponúka open air večierok pred Veľtržným palácom s dídžejským prekvapením. Táto časť programu je bez vstupného.

Okrem úchvatných audiovizuálnych performancií a umelecky výnimočných koncertov hostí Lunchmeat Festival 2023 aj dvojdenné sympózium na tému digitálneho umenia. Jeho súčasťou budú napríklad workshop hudobnej žurnalistiky Freddieho Hudsona alebo prednáška Dimitriho Hegemanna, zakladateľa legendárneho berlínskeho klubu Tresor. Návštevníci si môžu vyskúšať modulárne syntezátory od Bastl Instruments. Aj táto časť programu je zadarmo.

Lunchmeat Festival 2023 sa koná vo Veľtržnom paláci Národnej galérie, v CAMPe, Divadle Archa a Ankali, od pondelka 25. do soboty 30. septembra. Jedinou nevýhodou pre slovenských návštevníkov je prekrývanie s voľbami – avšak Praha nie je až tak ďaleko, preto odporúčam ísť voliť a vrátiť sa aj na sobotný program. Lunchmeat ako klenot medzi československými festivalmi za trochu cestovania navyše určite stojí.

Viac na www.lunchmeat.cz.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Hudba

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie