Denník N

Anketa: Kamenec, Kohútiková, Sabaka, Bebjak, Cifrová-Ostrihoňová či Čekan vysvetľujú, že vo voľbách ide naozaj o veľa

Foto - N
Foto – N

Páčilo by sa vám žiť ako v Bielorusku? Aj tak sa môžete prihovoriť priateľom, ktorí zvažujú, či majú ísť voliť. Sociológovia však zároveň upozorňujú, že medzi nevoličmi sú viac zastúpení odporcovia západného sveta. Osobnosti z rôznych oblastí reflektujú tri otázky o voľbách a o čo v nich pôjde.

Nedá sa hovoriť o úplnej zhode, anketa však ukázala, že väčšina oslovených považuje tohtoročné voľby za výnimočné až pre krajinu osudové. Ľudia zo sveta biznisu, umenia, lekári, historici, sociológovia, architekti, ochranári, ekonómovia, akademici cítia, že v sobotu 30. septembra ide o veľa, a sú pripravení ísť voliť.

Položili sme tri otázky:

  • O čo ide v týchto voľbách a v čom sú podľa vás výnimočné?
  • Čo považujete za hlavné udalosti volebnej kampane?
  • Čo by ste povedali známemu, ktorý nechce voliť?

Tu je časť z ich zaujímavých postrehov a komentárov:

Mojej mame, ktorá má 99 rokov, na výsledku volieb stále záleží a bude voliť. Napriek tomu, že volebných sklamaní zažila určite viac ako my mladší.

Peter Breier, psychiater

Výsledok volieb rozhodne o tom, či sa k moci vráti stálica slovenskej politiky Robert Fico a či sa tak opäť vrátime k zabehnutému statusu quo, kde existuje neformálna dohoda, že politici a politickí nominanti požívajú vysokú mieru imunity od trestnoprávneho stíhania.

Miloslav Bahna, sociológ

Hlavnou črtou kampane je jej odpudivosť a to, že v nej politici neútočia len na iných politikov, ale na celé skupiny ľudí (alebo na iné cicavce, napríklad – medvede).

Peter Sabaka, lekár

Nech však voľby dopadnú akokoľvek, žiaden koniec nenastane – ani prorokovaná apokalypsa podľa projekcií liberálneho tábora, ani prorokovaná apokalypsa podľa projekcií konzervatívneho či krajne pravicového tábora.

Anton Hruboň, historik

Prvýkrát môžeme naživo sledovať, ako sa jeden z favoritov volieb necháva priamo inšpirovať vývojom v susednej členskej krajine EÚ, v ktorej podľa odborníkov dlhodobo dochádza k riadenej demokratickej erózii, a že strana, ktorá len nedávno vzišla z neofašistického hnutia a má reálnu šancu stať sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie